Κάλλιο… αργά, παρά ποτέ η Αγγλία

Την πρώτη… καθυστερημένη νίκη της ιστορίας της σε φάση ομίλων Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγύρισε η Αγγλία, καθώς επικράτησε 2-1 της Τυνησίας με γκολ του Χάρι Κέιν στο 90+1′.

Καλά διαβάσατε: Ποτέ μέχρι τώρα τα “τρία λιοντάρια” δεν είχαν καταφέρει να πάρουν τους 3 βαθμούς (σ.σ. 2 μέχρι και το 1990) στις καθυστερήσεις μη νοκ-άουτ αγώνα.

Ο Χάρι Κέιν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς και με τα δύο γκολ του έφτασε τα 15 συνολικά σε 25 εμφανίσεις με την εθνική ομάδα.

Ο μοναδικός Άγγλος παίκτης με καλύτερη αναλογία είναι ο Γκάρι Λίνεκερ, ο οποίος είχε βάλει 20 σε αντίστοιχο αριθμό εμφανίσεων με τον άσο της Τότεναμ.

Ένα άλλο ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι για πρώτη φορά από τον ημιτελικό 1966 με την Πορτογαλία τα “τρία λιοντάρια” κατέγραψαν 6 τελικές προς την εστία στο α’ ημίχρονο.