Η ημέρα που η Νότιγχαμ ξεπέρασε το ένα πρωτάθλημα με… δύο Κύπελλα Πρωταθλητριών

Στις 28 Μαΐου 1980 η ομάδα των θαυμάτων του Μπράιαν Κλαφ, η Νότιγχαμ Φόρεστ, έγραψε ιστορία με ένα αλλοπρόσαλλο ρεκόρ: έγινε ο πρώτος σύλλογος στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου που είχε κατακτήσει περισσότερα Κύπελλα Πρωταθλητριών από εγχώρια πρωταθλήματα!

Το Sport-Retro.gr σας θυμίζει τις λεπτομέρειες του τελικού του “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”, το τέλος του οποίου σφράγισε αυτήν την πρωτοφανή διάκριση.

Η κάτοχος ήταν το αουτσάιντερ

Αντίπαλος της Νότιγχαμ στον τελικό ήταν το Αμβούργο, το οποίο είχε στις τάξεις του τον μεγάλο Κέβιν Κίγκαν, δηλαδή τον κορυφαίο Ευρωπαίο ποδοσφαιριστή των τελευταίων δύο ετών.

Ο γερμανικός σύλλογος συμμετείχε μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία του στο Κύπελλο Πρωταθλητριών, αλλά οι περισσότεροι τον χαρακτήριζαν το φαβορί για την κατάκτησή του.

Δικαιολογημένα αφού στο πρώτο ματς της ημιτελικής φάσης έχασε 2-0 από τη Ρεάλ στο γήπεδο που αργότερα θα διεξαγόταν ο τελικός και στη ρεβάνς του “Φολκσπαρκστάντιον” το Αμβούργο επιβλήθηκε 5-1!

Η έτερη φιναλίστ Νότιγχαμ Φόρεστ ζούσε από το 1975 το δικό της παραμύθι, που όμοιο του δεν πρόκειται να επαναληφθεί στο μέλλον, αν κρίνει κανείς από τη διαμόρφωση του σύγχρονου ποδοσφαίρου.

Καθοδηγούμενη με μαεστρία από τον Μπράιαν Κλαφ, κατάφερε από 13η στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία τον Ιανουάριο εκείνου του έτους, το 1977 να ανέβει στην πρώτη κατηγορία, το 1978 να πάρει το πρωτάθλημα και την επομένη χρονιά να κερδίσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών!

Προκειμένου να φτάσει στον τελικό, είχε αποκλείσει στα ημιτελικά τον Άγιαξ, με νίκη 2-0 στο “Σίτι Γκράουντ” και ανώδυνη ήττα με 1-0 στο Άμστερνταμ.

Παρά το γεγονός ότι ήταν η κάτοχος του τίτλου, η αγγλική ομάδα ήταν το αουτσάιντερ, εξαιτίας και της απουσίας του τραυματία Τρέβορ Φράνσις, του επιθετικού που όταν αποκτήθηκε το 1979 από την Μπέρμινγχαμ, αποτέλεσε την ακριβότερη μεταγραφή μεταξύ αγγλικών ομάδων.

Τακτική εναντίον ταλέντου

Το ματς άρχισε με το Αμβούργο να έχει ξεκάθαρα πιο επιθετικό προσανατολισμό από τον αντίπαλο και, κατ’ επέκταση, να δημιουργεί αρκετές ευκαιρίες που όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ χάρη στις εντυπωσιακές επεμβάσεις του Πίτερ Σίλτον.

Η κυριότερη εξ’ αυτών ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν αντιμετώπισε επιτυχώς την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φέλιξ Μάγκατ, ελάχιστα έξω από την περιοχή.

Η αγγλική ομάδα είχε μία ξεκάθαρα πιο αμυντικογενή προσέγγιση, βασισμένη στην εκδήλωση αντεπιθέσεων, ενώ στον πυρήνα της τακτικής βρισκόταν η προσπάθεια περιορισμού του Κέβιν Κίγκαν, μέσω της απομόνωσής του από τους συμπαίκτες του.

Εντούτοις, το πρώτο και μοναδικό γκολ της αναμέτρησης επετεύχθη από τους παίκτες της Νότιγχαμ, όταν στο 20ό λεπτό ο Τζον Ρόμπερτσον δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας του Ρούντολφ Κάργκους.

Με το ματς να βρίσκεται στο 1-0, το Αμβούργο συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες για την πολυπόθητη ισοφάριση έως το τέλος του α’ ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος η Νότιγχαμ εφάρμοσε την ίδια τακτική με σκοπό τη διατήρηση του “μηδέν” στην άμυνα κι αυτό είχε αποτέλεσμα, πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που οι Γερμανοί ήταν λιγότερο πιεστικοί.

Η δήλωση του Κλαφ

Με αυτόν τον τρόπο οι “άντρες των θαυμάτων” του Μπράιαν Κλαφ διατήρησαν το στέμμα του πρωταθλητή Ευρώπης απέναντι στην ομάδα που έμελλε να κατακτήσει το τρόπαιο του 1983.

Έπειτα από τη λήξη του τελικού, ο θρυλικός προπονητής παραδέχθηκε ότι οι αντίπαλοί τους υπερείχαν σε τεχνική, αλλά προέβη σε μία δήλωση που αποκάλυπτε το μυστικό της επιτυχίας.

“Τους νικήσαμε εξαιτίας της πιστής εφαρμογής των όσων σχεδιάζουμε, της αποφασιστικότητας και της περηφάνιας, πράγματα που αντικατοπτρίζουν το ποδόσφαιρο που παίζουμε”.

Διαιτητής: Αντόνιο Γκαρίντο (Πορτογαλία)

Θεατές: 51.000

ΝΟΤΙΓΧΑΜ (Μπράιαν Κλαφ): Σίλτον, Άντερσον, Φ. Γκρέι (78′ Γκαν), Λόιντ, Μπερνς, Ο’ Νιλ, Μακ Γκόβερν, Μπόιερ, Μιλς (67′ Ο’ Χέιρ), Ρόμπερτσον, Μπερτλς.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ (Μπράνκο Ζέμπετς): Κάργκους, Καλτς, Νόγκλι, Μπούλιαν, Γιάκομπς, Ιερόνιμους (46′ Χρούμπες), Μάγκατ, Μέμερινγκ, Κίγκαν, Ράιμαν, Μιλέβσκι.