Άρης-ΠΑΟΚ: Όταν ξέφυγε το σκορ στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Η Θεσσαλονίκη έχει ήδη χωριστεί στα δύο την τρέχουσα σεζόν, καθώς ΠΑΟΚ και Άρης διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο γήπεδο της Τούμπας, σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την Κυριακή (21/10) θα συμβεί κάτι ανάλογο, με τη διαφορά ότι αλλάζει η διοργάνωση (Super League) και ο τόπος διεξαγωγής («Κλεάνθης Βικελίδης»).

Με αφορμή το ντέρμπι για την 7η αγωνιστική της Super League, το Sport-Retro.gr παραθέτει τις δύο πιο εμφατικές νίκες/βαριές ήττες των δύο «αιωνίων» με γηπεδούχο τον Άρη από το 1959 μέχρι σήμερα.

Άρης – ΠΑΟΚ 5-1

Το 2000 ο Άρης είχε θριαμβεύσει με την ίδια διαφορά γκολ (4-0), ωστόσο στο αφιέρωμα… υπερισχύει το 5-1 της 17ης Φεβρουαρίου 1966, επειδή ο Άρης έβαλε ένα περισσότερο γκολ.

Οι «κίτρινοι» αγνοούσαν τη νίκη στην έδρα τους από τις 26 Δεκεμβρίου 1958, καθώς είχαν προηγηθεί έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες (σε πρωτάθλημα και Κύπελλο).

Derby Stories: Η στήλη των μεγάλων αγώνων

Η πρώτη τους επικράτηση μετά από 7+ χρόνια ήταν εμφατική, όμως για να γίνει αυτό έπρεπε να τραυματιστεί μόλις στο 3ο λεπτό ο τερματοφύλακας Τάκης Μουσελεμίδης και να αντικατασταθεί από τον αμυντικό Γιώργο Τάτση.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα (σ.σ. τότε δεν επιτρέπονταν αλλαγές), ο Γιώργος Κούδας κατέγραψε μία επικίνδυνη επίσκεψη, προτού αναλάβουν δράση οι γηπεδούχοι.

Στο 29ο λεπτό ο Αλέκος Αλεξιάδης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και στο 43ο ο Βασίλης Ψηφίδης διπλασίασε το προβάδισμα του Άρη, με συνέπεια να μπει πρόωρα τέλος στη σεμνή τελετή που παρακολούθησαν περίπου 14.000 θεατές (12.496 τα εισιτήρια).

Στο ενδιάμεσο ο δραστήριος Κούδας προσπάθησε να ξαναφανεί απειλητικός, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ και οι ελπίδες του ΠΑΟΚ για θετικό αποτέλεσμα άρχισαν να μειώνονται.

Ο «Μεγαλέξανδρος» του ελληνικού ποδοσφαίρου μείωσε με πέναλτι στο 60’, προτού ο Κώστας Χατζηκώστας βάλει τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων από την άσπρη βούλα στο 65’.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Βαγγέλης Συρόπουλος με γκολ στο 69ο και το 75ο λεπτό, σε μία από τις πολλές αναμετρήσεις της εποχής που ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να νικήσει τον Άρη.

Ο «δικέφαλος» αγνοούσε την εκτός έδρας ήττα από το 1958, όμως, συνολικά, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, δεν είχε χαρεί από τις 12 Μαΐου 1963 μέχρι τις 7 Ιουνίου 1972 (σ.σ. 12 ισοπαλίες – 8 ήττες).

Διαιτητής: Κλάους Όμσεν (Δυτική Γερμανία)

ΑΡΗΣ (Μπέλα Πάλφι): Χρηστίδης, Καμπουρλάζος, Γριμπελάκος, Ναλμπάντης, Σεμερτζής, Ψηφίδης, Κωνσταντινίδης, Χατζηκώστας, Αλεξιάδης, Δεμίρης, Συρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Μίλε Κος): Μουσελεμίδης, Μήτρακας, Μουρατίδης, Τάτσης, Γιακουμής, Βασιλειάδης, Νικολαΐδης, Λέανδρος, Κούδας, Χαραλαμπίδης, Αφεντουλίδης.

Τα αφιερώματα του Sport-Retro.gr στον Άρη

Άρης – ΠΑΟΚ 0-4

Ο ΠΑΟΚ, με τη σειρά του, έχει κάθε λόγο να καμαρώνει για το διάστημα από τις 3 Νοεμβρίου 1985 μέχρι τις 18 Δεκεμβρίου 1993, καθώς κατέγραψε 10 νίκες, 4 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα.

Τη σεζόν 1993-94 ο Άρης επανήλθε με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς, αλλά την Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 1994 η απάντηση του «δικεφάλου» ήταν αποστομωτική.

Ο αγώνας είχε προγραμματιστεί να διεξαχθεί στις 20 Νοεμβρίου 1994, ωστόσο λίγο πριν από τη σέντρα ξέσπασαν επεισόδια, με συνέπεια να αναβληθεί.

Υπό το βλέμμα μόλις 3.587 θεατών (σ.σ. η χαμηλότερη προσέλευση στο γήπεδο Χαριλάου  από το 1960), ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 4-0 του Άρη, σε ένα ντέρμπι που οι οπαδοί των φιλοξενούμενων δεν ήταν πολύ λιγότεροι από εκείνους των γηπεδούχων.

Ο Γιώργος Τουρσουνίδης έβαλε τα πρώτα δύο γκολ (με πλασέ στο 22’ και τρομερή ατομική προσπάθεια στο 57’), ο Κώστας Λαγωνίδης κλείδωσε τη νίκη του «δικεφάλου» με δυνατό συρτό σουτ στο 61’ και ο Κζίστοφ Μπότσιεκ διαμόρφωσε το τελικό 0-4 με κοντινή προβολή στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην ιστορία έμεινε ο χαρακτηριστικός πανηγυρισμός του Τουρσουνίδη στο 0-1, το οποίο πιθανώς να προήλθε από θέση οφσάιντ, καθώς και τα… «ασπρόμαυρα» χριστουγεννιάτικα κάλαντα που σκάρωσαν οι οπαδοί του «δικεφάλου».

«Ο Καρκαμάνης έρχεται και μια τεσσάρα δέχεται, από-από τον Τουρσουνίδη και τον Κώ-και τον Κώστα Λαγωνίδη», ανέφερε μεταξύ άλλων το σύνθημα της εποχής.

Να σημειωθεί ότι μετά τη λήξη του αγώνα ο Θωμάς Βουλινός επιτέθηκε φραστικά στον δημοσιογράφο Στέλιο Γρηγοριάδη, ενώ απαγόρευσε τις δηλώσεις των παικτών, προς τους οποίους πάντως έταξε και έδωσε έξτρα πριμ!

Διαιτητής: Θανάσης Βέλλιος

ΑΡΗΣ (Γιώργος Φοιρός): Καρκαμάνης, Μαυρογενίδης, Τσολερίδης, Μητσόπουλος, Στρατηλάτης, Μπουγιουκλής (70′ Σαμώλης), Ιβάν, Κολτσίδας (21’ Κωνσταντινίδης), Κωφίδης, Σαπουντζής, Λόντσαρ.

ΠΑΟΚ (Άρι Χάαν): Μιχόπουλος, Γιουκούδης, Καπετανόπουλος (85′ Καρασαββίδης), Ζαφειρίου, Αλεξίου, Λαγωνίδης, Ζαγοράκης, Τουρσουνίδης, Μπότσιεκ, Φαν Ρόι, Ζουμπούλης (71′ Χάβος).