Διακοπή στο Ποδηλατοδρόμιο: Το πρώτο ντέρμπι Ολυμπιακός-ΑΕΚ στο Κύπελλο ήταν επεισοδιακό

Με αφορμή το ντέρμπι ΟλυμπιακόςΑΕΚ, το Sport-Retro.gr θυμάται την πρώτη μεταξύ τους μονομαχία στη δεύτερη τη τάξει ποδοσφαιρική διοργάνωση της χώρας.

Οι δύο εκ των κορυφαίων ελληνικών ομάδων διέθεταν εξαιρετικές «φουρνιές» κατά τη δεκαετία του 1930, αρχής γενομένης από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι τότε άρχισαν να αποκαλούνται με τον τιμητικό χαρακτηρισμό «θρύλος».

Ο Ολυμπιακός ήταν ο πιο επιτυχημένος σύλλογος με έξι κατακτήσεις πρωταθλημάτων, ενώ η ΑΕΚ είχε επίσης ένα σπουδαίο σύνολο που αδικείτο από την πενιχρή συγκομιδή τίτλων (σ.σ. κατέκτησε μόνο το Κύπελλο του 1932).

Στις 14 Μαΐου 1939, ώρα 16:15, οι δύο ομάδες κλήθηκαν να τεθούν αντιμέτωπες για πρώτη φορά στον δεύτερο τη τάξει θεσμό της χώρας και συγκεκριμένα στην ημιτελική φάση.

Τα εισιτήρια κόστιζαν 30 δραχμές (στη μοναδική εξέδρα), 15 για τους ορθίους, 5 για τα παιδιά και 3 για τους ένστολους (στρατιώτες και ναύτες).

Οι μεν γηπεδούχοι «ερυθρόλευκοι» προέρχονταν από τις προκρίσεις επί των ΕΓΟΗ (13-0) και Παναθηναϊκού (2-0 στην παράταση), ενώ οι «κιτρινόμαυροι» από εκείνες επί των Άρη Πειραιώς (7-0) και Απόλλωνα Αθηνών (3-1).

Αναφορικά με τους αγώνες του πρωταθλήματος, η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 2-1 στην έδρα της και ο Ολυμπιακός με το ευρύ 5-1 στο γήπεδο που έφερε το όνομα του Γεωργίου Καραϊσκάκη από τον Ιούνιο της περασμένης χρονιάς.

Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν στα χέρια τους την πρωτιά του Νοτίου Ομίλου, αλλά η ήττα της προτελευταίας αγωνιστικής στο Φάληρο από τον Απόλλωνα Αθηνών με 3-2, έδωσε την ευκαιρία στην «Ένωση» να επωφεληθεί στον συντελεστή γκολ και να κατακτήσει εν τέλει το παρθενικό πρωτάθλημα της Ιστορίας της.

Το ντέρμπι δεν κράτησε πολύ…

Πριν από τις 11 Ιουνίου 1939, όμως, τότε δηλαδή που πανηγύρισε τον τίτλο, η ΑΕΚ κατάφερε και να αποκλείσει τον Ολυμπιακό στην πρώτη μονομαχία τους στο Κύπελλο Ελλάδας.

Αυτή η αναμέτρηση, μία από τις τελευταίες προπολεμικές μεταξύ των δύο ομάδων, έμελλε να διαρκέσει για 41 μόλις λεπτά, ασχέτως αν η ομοσπονδία έλαβε διάφορα μέτρα για την τήρηση της τάξης.

Ο διαιτητής Σταύρος Χατζόπουλος ήταν δηλωμένος υποστηρικτής της ΑΕΚ, αλλά και προσωπικός φίλος του Γιάννη Ανδριανόπουλου, ο οποίος δέχθηκε τον συγκεκριμένο ορισμό.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Κώστας Βασιλείου (σ.σ. πρώτος σύζυγος της Ρένας Βλαχοπούλου) συνεργάστηκε με τον Τρύφωνα Τζανετή, εκείνος τροφοδότησε τον Κλεάνθη Μαρόπουλο, ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Δημήτρη Λίβα στο 13’, όμως στο 17’ ο Τζανετής μετατράπηκε από δημιουργός σε σκόρερ και χάρισε εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 2-1.

Η «Ένωση» σταθεροποιήθηκε σε θέση οδηγού παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων, ώσπου άρχισαν τα όργανα…

Με τη συμπλήρωση 41 λεπτών αγώνα, ο Χριστόφορος Ράγγος φέρεται να χτύπησε εσκεμμένα τον Μαρόπουλο, εξ ου και η αποβολή από τον διαιτητή Σταύρο Χατζόπουλο.

Το ματς δεν έμελλε να συνεχιστεί, αφού ο μετέπειτα τραυματίας του αλβανικού μετώπου αρνείτο να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο.

«Όταν ο Χατζόπουλος φύγει μία φορά από το γήπεδο, δεν επιστρέφει»

Οι προσπάθειες του Παναγή Κορσιάνου για να αποβληθεί και ο Μαρόπουλος έπεφταν στο κενό, καθώς ο διαιτητής δεν θεωρούσε ότι το περιστατικό βάραινε και τους δύο παίκτες.

«Εάν βγει ο Ράγγος θα βγει όλη η ομάδα. Ή ο Ράγγος ή κανένας», υποστήριξε ο Χατζόπουλος ότι του είπε ο αρχηγός του Ολυμπιακού, κατηγορώντας παράλληλα ότι εκείνη την ώρα δέχθηκε ύβρεις από τον Γιακουμή Αλιφραγκή.

Ο διαιτητής αποχώρησε για τα αποδυτήρια και λίγο αργότερα έγινε γνωστό ότι η αναμέτρηση δεν θα συνεχιστεί.

Σε δηλώσεις που παραχώρησε στην εφημερίδα «Αθλητισμός», ο Κορσιάνος αναφέρθηκε στο περιστατικό που είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα του να αποκλειστεί προτού καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

«Θα με πιστέψετε ασφαλώς αν σας πω ότι συμφώνησα απολύτως με τον κ. Χατζόπουλο για την αποπομπή του Ράγγου, αλλά ο κ. Χατζόπουλος, εξαιρετικά νευρικός, δεν με άκουσε και με κινηματογραφική ταχύτητα διέκοψε τον αγώνα.

Τον ακολούθησα στα αποδυτήρια και του επανέλαβα: “Κύριε Χατζόπουλε, μπορείτε να συνεχίσετε τον αγώνα, αφού ο Ράγγος έδειξε μεταμέλεια και δεν θα αγωνιστεί”. Αλλά ο κ. Χατζόπουλος μου είπε με αλαζονεία: “Όταν ο Χατζόπουλος φύγει μία φορά από το γήπεδο, δεν επιστρέφει”.

Ο Ολυμπιακός ζημιώθηκε πολύ με τη διακοπή του αγώνα, ο οποίος θα έληγε με δική μας νίκη, αφού οι αντίπαλοί μας ό,τι είχαν να δώσουν το έδωσαν στο πρώτο ημίχρονο και λαχάνιασαν. Στο δεύτερο ημίχρονο θα ήταν πτώματα από την κόπωση. Και στο ημίχρονο αυτό, ως γνωστόν, ο Ολυμπιακός πετυχαίνει τα γκολ, όπως έγινε και στο 5-1 (σ.σ. του πρωταθλήματος), όπου τα 4 γκολ σημειώθηκαν κατά το δεύτερο ημίχρονο».

Ο Χριστόφορος Ράγγος, από την πλευρά του, είπε: «Επανειλημμένως διαμαρτυρήθηκα στον διαιτητή, διότι ο Μαρόπουλος με χτύπησε σκόπιμα και ύπουλα. Ο κ. Σταύρος… εκώφευσε. “Δεν είδα τίποτα”, μου είπε με αδιαφορία και περιφρονητικό ύφος. Εκνευρίστηκα και ανταπέδωσα ένα μικρό μέρος όσων διέπραξε ο Μαρόπουλος. Άλλωστε δείτε τα πόδια μου τι τραύματα αποκόμισα από τον “ξανθό αετό” της ΑΕΚ και ο Ράγγος μας έδειξε τα πόδια του τραυματισμένα.

Άλλωστε δεν αρνήθηκα να φύγω από το γήπεδο. Ο κ. Χατζόπουλος εκνευρισμένος βιάστηκε. Πάντως η «Ένωση» στάθηκε τυχερή διότι τον αγώνα διαιτήτευσε ένας γνωστός φίλος της. Εάν επαναληφθεί ο αγώνας θα δούμε ποιος θα νικήσει».

Συμμαχία με Παναθηναϊκό και Απόλλωνα!

Αρκετοί φίλαθλοι του Ολυμπιακού, μεταξύ των οποίων ένας παλιός αρχηγός του ποδοσφαιρικού τμήματος, κατηγόρησαν τον αντιπρόεδρο Γιάννη Ανδριανόπουλο για όσα συνέβησαν, αφού προτίμησε τον Χατζόπουλο από τον Ηλιάδη.

«Αλλιώς θα αγωνίζονταν οι παίκτες της ΑΕΚ με διαιτητή τον κ. Ηλιάδη και όχι με τον αέρα της ευνοϊκής διαιτησίας», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Κατωπόδης.

Ένας φανατικός φίλαθλος, από την πλευρά του, ο τραπεζικός υπάλληλος κ. Σιμάτος, στάθηκε στο γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν εκπροσωπείται στο συμβούλιο της ΕΠΟ.

«Για την αδικία που έγινε στο Κύπελλο ούτε που διαμαρτυρήθηκε. Στο πρωτάθλημα ούτε φωνή διαμαρτυρίας δεν έριξε. Ο κ. Ανδριανόπουλος ελαφρά τη καρδία δέχθηκε τον κ. Χατζόπουλο διαιτητή. Η συναίνεσή του αυτή δι’ ένα γνήσιο φίλο της ΑΕΚ όπως ο Χατζόπουλος υπήρξε τερατώδης», είπε μεταξύ άλλων.

Τότε, διέρρευσε έντονη φημολογία ότι ο Ολυμπιακός σκέφτεται σοβαρά την αποχώρηση από την ΕΠΟ σε περίπτωση που δεν οριστεί επανάληψη του διακοπέντος αγώνα.

Μάλιστα, η πληροφόρηση ήθελε τόσο τον Παναθηναϊκό όσο και τον Απόλλωνα να στέκονται στο πλευρό των «ερυθρολεύκων», καθώς ήταν κι εκείνοι δυσαρεστημένοι με κάποιους χειρισμούς της ομοσπονδίας.

Στο μεταξύ, η διοίκηση του Ολυμπιακού εξέδωσε ανακοίνωση, προκειμένου να συγχαρεί τους φιλάθλους του για τη συμπεριφορά τους και να ευχαριστήσει θερμά την Αστυνομική Διεύθυνση Πειραιώς «δια την παραδειγματικήν τάξιν ήτις επεκράτησεν κατά την διεξαγωγήν των τελευταίων μεγάλων αγώνων εις Φάληρον».

Στις 19 Μαΐου η απόφαση

Την Τρίτη 16 Μαΐου συνήλθε στα γραφεία της ΕΠΟ η επιτροπή του Κυπέλλου Ελλάδας, υπό την παρουσία των μελών κ.κ. Καμπουρόπουλου, Οικονομίδη, Ρετσινόπουλου και του γυμνασίαρχου του ματς κ. Παπαδημητρακόπουλου.

Οι διαφωνίες δεν επέτρεψαν να παρθεί απόφαση για την τύχη του αγώνα, με συνέπεια να οριστεί νέα συνεδρίαση για την Παρασκευή 19 Μαΐου, όταν θα προσερχόταν και το έτερο μέλος της επιτροπής κ. Καλούδης.

Τελικά δεν ορίστηκε ποτέ επανάληψη του ματς, γεγονός που σήμαινε διακοπή με υπαιτιότητα του Ολυμπιακού και πρόκριση των φιλοξενούμενων στον τελικό.

Στα τέλη του ίδιου μήνα, η αρμόδια επιτροπή της ΕΠΟ επέβαλε μηνιαίο αποκλεισμό στον Ράγγο για τη συμπεριφορά του, την περίοδο που η ΑΕΚ επικρατούσε 2-1 του ΠΑΟΚ και κατακτούσε το Κύπελλο Ελλάδας.