Ο θρίαμβος του Ολυμπιακού στην Τούμπα και το χειροκρότημα των ΠΑΟΚτσήδων

Από τη… Λαμία έχανε επί σειρά ετών ο Ολυμπιακός, όταν επρόκειτο να παραταχθεί στο γήπεδο της Τούμπας για τις αναμετρήσεις με τον ΠΑΟΚ.

Οι αριθμοί λένε την αλήθεια, αφού από τις 21 Σεπτεμβρίου 1969 μέχρι τις 24 Μαΐου 1992, κοινώς για περίπου 23 χρόνια, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καταγράψει ούτε νίκη!

Αν, μάλιστα, συνυπολογιστεί το διάστημα 1969-1998, τότε ο απολογισμός γίνεται ακόμα πιο θλιβερός για τον Ολυμπιακό, καθώς χαμογέλασε μόνο την προαναφερθείσα φορά, ενώ απέσπασε 6 ισοπαλίες και έχασε σε 21 περιπτώσεις.

Πριν από τη νίκη του 1969, πάντως, και συγκεκριμένα στις 27 Ιανουαρίου 1965, η ομάδα του Πειραιά είχε καταγράψει την πιο εμφατική της νίκη ως φιλοξενούμενη κόντρα στον «δικέφαλο», με σκορ 0-4.

Το Sport-Retro.gr γυρίζει τον χρόνο μισό αιώνα (και πλέον) πίσω, προκειμένου να θυμίσει στους παλιούς και να ενημερώσει τους νέους για τη μοναδική, ίσως, φορά που οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ χειροκρότησαν τον «μισητό» αντίπαλο.

Υπό το βλέμμα 17.309 φιλάθλων, o Γερμανός διαιτητής Γιοχάνες Μάλκα έδωσε το έναυσμα προκειμένου να αρχίσει η εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική της Α’ Εθνικής.

Ο ΠΑΟΚ είχε χάσει στις αναμετρήσεις με Παναθηναϊκό (εκτός), Άρη (εντός), ΑΕΚ (εκτός) και, κατά συνέπεια, επιζητούσε ένα θετικό αποτέλεσμα σε ντέρμπι.

Οι παίκτες του Γκιόργκι Μπαμπολτσάι μπήκαν φορτσάτοι στο ματς, όμως, τόσο στο 8ο όσο στο 13ο λεπτό, ο -τι ειρωνεία- Θεσσαλονικιός τερματοφύλακας Παράσχος Αυγητίδης απέκρουσε τα σουτ των Λεάνδρου και Κούδα αντίστοιχα.

Σταδιακά, ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του στον χώρο της μεσαίας γραμμής χάρη στη σπουδαία απόδοση των Πολυχρονίου, Γκαϊτατζή και τη βοήθεια του Αγανιάν.

Ο Νάντορ Τσέρνα αποδείχθηκε πιο προετοιμασμένος σε αυτήν την ουγγρική μονομαχία των πάγκων με τον Μπαμπολτσάι και η ομάδα του πανηγύρισε την πιο ευρεία νίκη της Ιστορίας της στο καινούργιο (σ.σ. κατασκευάστηκε το 1959) γήπεδο της Τούμπας.

Ο Μποτίνος άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό με εναέριο βολέ, έπειτα από φάουλ του Πλέσσα, ενώ στο 47ο ο Σιδέρης κατέγραψε μία υπέροχη ατομική προσπάθεια, τροφοδότησε τον Γιούτσο κι εκείνος, προ κενής εστίας, διπλασίασε το προβάδισμα του Ολυμπιακού.

Κορυφαίος όλων, όμως, ήταν ο νεοαποκτηθείς Νίκος Γιούτσος, ο οποίος με τη συνδρομή του Γιώργου Σιδέρη (χειροκροτήθηκε ακόμα κι από τον διαιτητή Μάλκα), δημιούργησε αρκετά ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο αγώνας διακόπηκε για περίπου πέντε λεπτά, καθώς οι παίκτες των γηπεδούχων διαμαρτυρήθηκαν εντόνως, υποστηρίζοντας ότι υπήρξε οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο κόλπο, πίεσε για μερικά λεπτά, όταν όμως ο Αγανιάν χρίστηκε σκόρερ με ψηλοκρεμαστό σουτ στο 59’, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 69ο λεπτό, όταν από ωραία πάσα του Γιούτσου στον κενό χώρο, ο Σιδέρης απέφυγε τον Γιακουμή, πλάσαρε σε κενό τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

ΠΑΟΚ (Γκιόργκι Μπαμπολτσάι): Μουσελεμίδης, Μπεκρής, Γιακουμής, Τασσόπουλος, Μουρατίδης, Νικολαΐδης, Κούδας, Αποστολίδης, Βασιλειάδης, Γιαννέλος, Λέανδρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νάντορ Τσέρνα): Αυγητίδης, Αγανιάν, Γκαϊτατζής, Διαμαντόπουλος, Πλέσσας, Πολυχρονίου, Μίλησης, Βασιλείου, Γιούτσος, Σιδέρης, Μποτίνος.

Οι φίλαθλοι του «δικεφάλου» χειροκρότησαν ιπποτικά τον ανώτερο αντίπαλο, ενώ εκατοντάδες ομόλογοί τους του Ολυμπιακού, αρκετοί εκ των οποίων από τον σύνδεσμο των Ταμπουρίων, υποδέχθηκαν την αποστολή των νικητών στο αεροδρόμιο του Ελληνικού.

Μάλιστα, ο τότε παράγοντας της «ερυθρόλευκης» διοίκησης Ευτύχιος Γκούμας παρέλαβε ανθοδέσμη από παρευρισκόμενους ενθουσιώδεις υποστηρικτές του πειραϊκού συλλόγου.

Εκατοντάδες φίλαθλοι τηλεφώνησαν στην εφημερίδα «ΦΩΣ», προκειμένου να μάθουν το αποτέλεσμα του αγώνα, ενώ οι έξαλλοι πανηγυρισμοί σε κεντρικά σημεία, όπως η πλατεία Ομονοίας, η Θεμιστοκλέους, η πλατεία Δημοτικού Θεάτρου του Πειραιά και το Πασαλιμάνι, υποχρέωσαν την Αστυνομία να επιβάλλει την τάξη.

Δίκαιος ο… χαλασμός των «ερυθρόλευκων» φιλάθλων αν κρίνει κανείς ότι από εκείνη την ημέρα και για 27 χρόνια, η ομάδα τους έμελλε να επικρατήσει μόλις μία φορά σε εκτός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ, το 1969.

Ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη και λίγες ημέρες αργότερα (1-0 στις 14 Φεβρουαρίου) μετά το ματς με τον Άρη, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού τερμάτισε στην 3η θέση, πίσω από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι πέραν της πιο ευρείας επικράτησής τους στο γήπεδο της Τούμπας, εκείνη την αγωνιστική περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» κατέγραψαν και έναν από τους εντός έδρας θριάμβους τους επί του μετριότατου τότε ΠΑΟΚ, όταν στις 6 Ιουνίου επιβλήθηκαν με 5-2.