Ο Ανδρέας Παπαεμμανουήλ για τη νίκη της ΑΕΚ επί της Μπάγερν

Η ΑΕΚ υποδέχεται την Μπάγερν το βράδυ της Τρίτης (23/10), με οδηγό το νικητήριο φιλικό ματς της 28ης Δεκεμβρίου 1971 στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Η τότε πρωταθλήτρια Ελλάδας είχε επικρατήσει 1-0 της μετέπειτα κορυφαίας ευρωπαϊκής ομάδας (κάτοχος του Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1974, το 1975 και το 1976) με γκολ του Ανδρέα Παπαεμμανουήλ στο 88ο λεπτό.

Η επιτυχία της «Ένωσης» χαρακτηρίστηκε πολύ σπουδαία, αφενός μεν επειδή η ενδεκάδα της ήταν ένα κράμα βασικών-αναπληρωματικών, αφετέρου δε διότι η Μπάγερν είχε ταξιδέψει με θρυλικούς παίκτες, όπως ο Γκερντ Μίλερ, ο Φραντς Μπεκενμπάουερ (σ.σ. τελικά δεν χρησιμοποιήθηκε), ο Ούλι Χένες και ο Ζεπ Μάγερ.

Στο α’ ημίχρονο η βαυαρική ομάδα βρήκε δίχτυα με τον Μίλερ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, ενώ στο β’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τους Κώστα Νικολαΐδη και Παναγιώτη Βεντούρη, προτού μπει το γκολ του Παπαεμμανουήλ.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σεραφείδης, Ιστόριος, Τόσκας (41’ Τανίδης), Τριανταφύλλου, Καραπουλιτίδης, Καραφέσκος, Κάχρης, Βεντούρης (50’ Πομώνης), Νικολάου (38’ Κ. Νικολαΐδης), Παπαϊωάννου, Ψυμόγιαννος (73’ Παπαεμμανουήλ).

H ενδεκάδα της Μπάγερν: Μάγερ, Χάνσεν, Κόπενχεφερ, Σβάρτσενμπεκ, Χάνσεν, Ροτ, Κράουτχαουζεν, Τσόμπελ, Μίλερ, Χένες, Σίνχολτς.

Ο Στέλιος Σεραφείδης αποκρούει σουτ του Μίλερ

Ο Χρήστος Σωτηρακόπουλος φιλοξένησε στην εκπομπή του («Τα Διαμάντια είναι Παντοτινά») στον ΣΠΟΡ FM 94,6 τον σκόρερ εκείνου του φιλικού ματς, τον Ανδρέα Παπαεμμανουήλ, ο οποίος παρέθεσε τις αναμνήσεις του.

Αναλυτικά: «Ήταν ένα ματς μέσα στις γιορτές. Η Μπάγερν είχε έρθει με όλα τα αστέρια της εποχής και παίξαμε πολύ καλά.

Κερδίζοντας εκείνο το παιχνίδι αισθανθήκαμε πολύ καλά γιατί η ομάδα ήταν πρωταθλήτρια και είχαμε  κοντράρει τη μεγάλη Ίντερ στα ίσα μερικές εβδομάδες πριν.

Σε εκείνο το ματς έπαιζαν ο Χένες, ο Ροτ, ο Μπράιτνερ και ο Μίλερ από τη μεγάλη ομάδα που κυριάρχησε τα επόμενα χρόνια.

Επίσης, αγωνίστηκε και ο τερματοφύλακας, ο Μάγερ. Στο φάουλ που έβαλα η μπάλα βρήκε στο τείχος, πήρε φάλτσα, εκείνος την περίμενε στα χέρια, αλλά πήγε στη γωνία.

Ήταν η τελευταία μου χρονιά στο ποδόσφαιρο και αν θυμάμαι καλά το τελευταίο μου διεθνές παιχνίδι.

Μια πολύ ωραία μέρα ο πολύς κόσμος βρέθηκε στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας και μας αποθέωσε».

Δύο ημέρες αργότερα, υπό το βλέμμα περίπου 15.000 θεατών στο Στάδιο Καραϊσκάκη, η Μπάγερν επικράτησε 4-2 του Ολυμπιακού με γκολ των Μίλερ (2), Χένες και Φραντς Ροτ.

Οι Νίκος Γιούτσος και Σούλης Παππάς είχαν ισοφαρίσει προσωρινά για τους «ερυθρόλευκους» στο 12ο και το 36ο λεπτό, σε 1-1 και 2-2 αντίστοιχα.