Στο παγκόσμιο ποδοσφαιρικό στερέωμα, ή ακόμη και στο αντίστοιχο ευρωπαϊκό, όσο προσεκτικά και αν το αναζητήσει κάποιος δεν θα βρει το όνομα του Άλβαρο Μοράτα στην κορυφή του. Ακόμη και αν έχει φορέσει μερικές από τις πιο φημισμένες φανέλες της Ευρώπης.

Πριν από την ιστορία μας, να αναφέρουμε κάτι άλλο. Ο… μετρ του μπάσκετ στην Ελλάδα δίνει κάθε μέρα δυνατά προγνωστικά. Θα τα δείτε πατώντας στο όνομά του, και είναι ο Βασιλης Σκουντης.

Στον… Μοράτα πάλι λοιπόν. Μέχρι στιγμής έχει φορέσει φανέλες με το σήμα της Ρεάλ Μαδρίτης, της Τσέλσι και της Γιουβέντους και αν βάλουμε και αυτή της Ατλέτικο Μαδρίτης που φόραγε ως νέος τότε αντιλαμβανόμαστε ότι ο Ισπανός επιθετικός κάτι κάνει καλά. Και μάλλον θα συνεχίσει να το κάνει ακόμα και αν δεν μπει ποτέ στην υπόληψη των φιλάθλων ως σούπερ σταρ.

Είναι όμως αποτελεσματικός. Ιδιαίτερα αποτελεσματικός. Και όσο και αν οι φίλαθλοι της Γιουβέντους δεν πέταξαν από τη χαρά τους όταν ανακοινώθηκε η μεταγραφή του, μάλλον έχουν αρχίσει να το σκέφτονται ξανά. Και να το μετανιώνουν. Στο κείμενο που ακολουθεί θα μπορέσετε να «ξαναζήσετε” πέντε στιγμές που τουλάχιστον οι Γιουβεντίνοι δεν θα ξεχάσουν ποτέ.

Πάρμα – Γιουβέντους 0-1 (28/1/2015)

Είμαστε στα προημιτελικά του Coppa Italia, την χαρά της κατάκτησης του οποίου η Γιουβέντους αγνοεί για είκοσι χρόνια. Και όλα έδειχναν ότι θα προστεθεί ακόμη ένας. Η Πάρμα είχε αποδειχθεί δύσκολος αντίπαλος κλείνοντας όλα τα ατού της μεγάλης αντιπάλου της.

Και καθώς ο χρόνος κυλούσε και το χρονόμετρο έγραφε 77’ ο Αλέγκρι περνάει στον αγώνα τον Μοράτα. Ο οποίος χρειάστηκε λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί. Λίγο όμως. Γιατί λίγο πριν αρχίσουν να μετρούν ανάποδα για το τέλος, ο επιθετικός έκανε τη δουλειά του, και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Και την πρόκριση.

Μάντσεστερ Σίτι – Γιουβέντους 1-2 (15/9/2015)

Ο ήρωάς μας δείχνει ότι αγαπάει το τελευταίο 10λεπτο. Ίσως βέβαια γιατί τότε του ζητούν να αποδείξει την εκτελεστική του δεινότητα. Η Γιουβέντους που μόλις την προηγούμενη χρονιά είχε χάσει τον τίτλο του Champions League, ταξίδευε στο Μάντσεστερ χωρίς ιδιαίτερες προσδοκίες.

Η Σίτι στο «Έτιχαντ» δεν είναι καθόλου εύκολη αντίπαλος. Και κατάφερε να προηγηθεί. Ακόμα και όταν ο Μάντζουκιτς είχε ισοφαρίσει δεν έδειχνε η Γιουβέντους ότι μπορεί να προσδοκά κάτι παραπάνω. Μέχρι που πάτησε το χορτάρι ο Μοράτα και έκανε το τελικό 1-2.

Ρεάλ Μαδρίτης – Γιουβέντους 1-1 (13/5/2015)

Σε αυτό το επεισόδιο ο Μοράτα έχει τον ρόλο του κακού. Και πληγώνει την παλιά του αγάπη. Μέσα στο σπίτι της. Βρισκόμαστε στο ημιτελικό του Champions League, και πιο συγκεκριμένα στον επαναληπτικό του 2-1 του Τορίνο. Η Ρεάλ πιέζει για να πάρει την πρόκριση και το 1-0 της δείχνει ότι θα το πάρει. Αλλά κλασικά δεν υπολόγισε την επιρροή του Μοράτα. Ο οποίος και γκολ πέτυχε και την Γιουβέντους έστειλε στον τελικό και το παρελθόν του τίμησε καθώς δεν πανηγύρισε το γκολ.

Φιορεντίνα – Γιουβέντους 1-2 (24/4/2016)

Σκηνικό τώρα η Φλωρεντία και το «Αρτέμιο Φράνκι». Οι συνθήκες δύσκολες για την Γιουβέντους. Είμαστε στην 35η αγωνιστική και για να μπορέσει να κατακτήσει το πρωτάθλημα θέλει νίκη επί της «βιόλα» και ταυτόχρονα βαθμολογική απώλεια της αντιζήλου Νάπολι. Το 1-1 δεν ευνοεί τους «μπιανκονέρι», οι οποίοι συνεχίζουν να παλεύουν με κάθε μέσο για τη νίκη.

Και στο 70ό λεπτό τραβούν το μεγάλο τους χαρτί. Ναι, είναι ο Άλβαρο Μοράτα. Ο Ισπανός μάλλον περίμενε να μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και με σουτ μέσα στη μικρή περιοχή στο 83ο λεπτό έκανε το 1-2. Η Γιουβέντους με το γκολ αυτό πήρε τη νίκη και με την ήττα της Νάπολι από την Ρόμα, έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου.

Μίλαν – Γιουβέντους 0-1 (21/5/2016)

Με το γκολ στην Φλωρεντία η υπόθεση πρωτάθλημα βάφτηκε τελεσίδικα ασπρόμαυρη. Ο τελευταίος αγώνας της σεζόν και το τελευταίο βήμα πριν από την απόλυτη επικράτηση στην χώρα γινόταν στην Ρώμη. Ο τελικός κυπέλλου. Αντίπαλος η Μίλαν. Κλασικό ιταλικό ντέρμπι με τακτική και δυναμισμό το παιχνίδι έφτασε στο 90’ χωρίς να έχει επιτευχθεί γκολ. Και πήγε στην παράταση.

Ακόμη και στον έξτρα χρόνο δεν έδειχνε ότι θα υπάρχει νικητής. Και ίσως όλοι σκεφτόντουσαν ότι ένας ακόμη τίτλος μεταξύ των δύο αυτών ομάδων θα κριθεί στα πέναλτι. Μέχρι τη στιγμή που ο τέταρτος σήκωσε την πινακίδα με το νούμερο του Μοράτα. Ήταν το 108’. Αυτή τη φορά ο Ισπανός δεν χρειάστηκε παραπάνω από δύο λεπτά για να πετύχει το γκολ που έκρινε αναμέτρηση και τίτλο.