Οι ελληνοβελγικές μονομαχίες της σεζόν 1977-78 και η φιλική νίκη της ΑΕΚ του Πούσκας επί της Μπριζ

Η ΑΕΚ δεν διατηρεί καλή παράδοση στις μονομαχίες με βελγικές ομάδες, όμως υπάρχει ένας φιλικός αγώνας που θα πρέπει να αποτελέσει οδηγό εν όψει του επαναληπτικού της Πέμπτης (24/8) κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ.

Το Sport-Retro.gr γυρίζει τον χρόνο στον Αύγουστο του 1978, όταν η «Ένωση» επικράτησε 3-1 της φιναλίστ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Το ματς αυτό έγινε έπειτα από μία σεζόν που επεφύλασσε δύο επίσημες ελληνοβελγικές κόντρες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Λυ(έ)γισε από τη Σταντάρ

Η περίοδος 1977-78 βρήκε τη δευτεραθλήτρια Ελλάδας και προερχόμενη από την τρομερή πορεία στο Κύπελλο UEFA να τίθεται αντιμέτωπη με την Τίργκου Μούρες.

Η πρόκριση στον 2ο γύρο της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης (σ.σ. τότε υπήρχε και το Κύπελλο Κυπελλούχων) ήρθε με ανατροπή, αφού η «Ένωση» επιβλήθηκε 3-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια και υπερκάλυψε το 0-1 του πρώτου αγώνα στη Ρουμανία.

Η βελγική Σταντάρ Λιέγης ήταν ο επόμενος αντίπαλος της κορυφαίας ελληνικής ομάδας των τελών της δεκαετίας του 1970, αρχής γενομένης από το εντός έδρας ματς της 19ης Οκτωβρίου 1977.

Στον τελευταίο του ευρωπαϊκό αγώνα ως προπονητής της ΑΕΚ, ο Φάντρονκ, καθώς και οι 25.000 θεατές, ονειρεύονταν ένα διαφορετικό α’ ημίχρονο, χωρίς τα γκολ των Άσγκεϊρ Σιγκούρβινσον (14’) και Τέο Πόελ (42’).

Ο Θωμάς Μαύρος (57’) και ο Τάκης Νικολούδης (83’) έφεραν τη μονομαχία στα ίσα, όμως το τελικό 2-2 έβαζε σε θέση οδηγού τη Σταντάρ Λιέγης, εν όψει της ρεβάνς

ΑΕΚ (Φράντισεκ Φάντρονκ): Στεργιούδας, Μουσούρης, Θεοδωρίδης (70′ Ούτσικας), Ραβούσης, Νικολάου, Ιντζόγλου, Βιέρα, Νικολούδης, Παπαϊωάννου, Μαύρος, Τάσος (39′ Αρδίζογλου).

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ (Ρομπέρ Βασέζ): Πρεντόμ, Ρενκέν, Πόελ, Πλέσσερς, Γκέρετς, Σιγκούρβινσον (57′ Μπιλέν), Λαμπάρμπ, Βισνέγι, Ριντλ, Γκορέζ, Γκαρό.

Με τον Ζλάτκο Τσαϊκόφσκι πια στον πάγκο της κι ενώ είχε μεσολαβήσει το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Χαλκίδας (1-1 το σκορ), η ΑΕΚ ταξίδεψε στο Βέλγιο για τον επαναληπτικό της 2ας Νοεμβρίου.

Στις εξέδρες βρέθηκαν αρκετοί Έλληνες φοιτητές από το Πανεπιστήμιο της Λιέγης και όχι μόνο, προκειμένου να υποστηρίξουν τους «κιτρινόμαυρους».

Έπειτα από ένα ισορροπημένο και ισόπαλο χωρίς γκολ α’ μέρος στο «Μορίς Ντιφράσν», η Σταντάρ στάθηκε ανέλπιστα τυχερή, καθώς στο 50’ ο Τάκης Νικολούδης έβαλε αυτογκόλ.

Ο Χρήστος Αρδίζογλου κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ με μία από τις ταχύτατες επελάσεις του στο 60’, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Άλφρεντ Ριντλ ξανάδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η συνέχεια ήταν ακόμη χειρότερη για την ΑΕΚ, αφού οι παίκτες του Ρομπέρ Βασέζ σημείωσαν ακόμη δύο γκολ με τους Χάραλντ Νίκελ (79’) και Αντρέ Γκορέζ (82’), διαμόρφωσαν το τελικό 4-1 και πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ (Ρομπέρ Βασέζ): Πρεντόμ, Ρενκέν, Πόελ, Νίκελ, Γκέρετς, Σιγκούρβινσον, Λαμπάρμπ, Βισνέγι, Ρίντλ, Γκορέζ, Γκαρό.

ΑΕΚ (Ζλάτκο Τσαϊκόφσκι): Στεργιούδας, Μουσούρης, Θεοδωρίδης, Ραβούσης, Νικολάου, Ούτσικας, Βιέρα, Νικολούδης, Παπαϊωάννου, Μαύρος, Αρδίζογλου.

Κλαμπ Μπριζ: Ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού

Η έτερη ελληνοβελγική μονομαχία της σεζόν 1977-78 ήταν αυτή του Παναθηναϊκού με την Κλαμπ Μπριζ στο πλαίσιο του β’ γύρου του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα κόντρα μεταξύ δύο εξαίρετων προπονητών, του Ερνστ Χάπελ και του Κάζιμιρ Γκόρσκι, η οποία ανέδειξε νικητή τον Αυστριακό.

Η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε 2-0 στον αγώνα του νεότευκτου «Ολίμπια Στάντιον» (σ.σ. το σημερινό «Γιαν Μπρέιντελ») χάρη στα γκολ των Ρότζερ Ντέιβις (43’) και Γιούλιαν Κουλς (77’).

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (Ερνστ Χάπελ): Μπαρτ (78′ Γένσεν), Μπάσταϊνς, Κρίγκερ, Λέικενς, Μάες, Κουλς, Βαντερέικεν, Ντέιβις, Λαμπέρ, Κουράν, Σόρενσεν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάζιμιρ Γκόρσκι): Κωνσταντίνου, Ελευθεριάδης, Στεφανάκης, Γονιός, Κίζας, Λιβαθηνός, Γιαννακούλιας, Βακάλης, Αλβαρέζ, Τερζανίδης, Ασλανίδης.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στον επαναληπτικό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και εν τέλει πήρε τη νίκη με γκολ του Γιώργου Γονιού στο 82ο λεπτό, όμως η Κλαμπ Μπριζ έφτασε στην πρόκριση.

Η βελγική ομάδα δεν ήταν απλά ένας πολύ ισχυρός αντίπαλος, αλλά και η μετέπειτα φιναλίστ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών (σ.σ. ήττα με 1-0 στον τελικό του «Γουέμπλεϊ» από τη θρυλική Λίβερπουλ).

Έκτοτε, οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν άλλες τρεις φορές την Κλαμπ Μπριζ, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να την αποκλείσουν, με αποκορύφωμα τη σεζόν 1987-88, όπου (και) η διαιτησία δεν τους επέτρεψε να πάρουν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου UEFA.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάζιμιρ Γκόρσκι): Κωνσταντίνου, Δημητρίου, Στεφανάκης, Γονιός, Κίζας, Λιβαθηνός (68′ Τζόρτζεβιτς), Γιαννακούλας, Παπαδημητρίου (68′ Αντωνιάδης), Αλβαρέζ, Τερζανίδης, Ασλανίδης

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (Ερνστ Χάπελ): Γένσεν, Μπάσταϊνς, Κρίγκερ, Λέικενς, Μάες, Κουλς, Βαντερέικεν, Ντέιβις, Λαμπέρ (71′ Σόρενσεν), Κουράν, Ντε Κουμπέρ.

Οδηγός το ματς του 1978

Πριν από 39 χρόνια και συγκεκριμένα την Τετάρτη 16 Αυγούστου 1978, η ΑΕΚ σημείωσε μία σημαντική νίκη γοήτρου απέναντι στη φιναλίστ του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Υπό το βλέμμα περίπου 10.000 θεατών (σ.σ. 9.604 τα εισιτήρια) στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, η «Ένωση» επικράτησε 3-1 της Κλαμπ Μπριζ σε φιλική αναμέτρηση.

Προπονητής της ήταν ο θρυλικός Φέρεντς Πούσκας, ο οποίος είχε επιστρέψει στην Ελλάδα τέσσερα χρόνια μετά τη λύση της συνεργασίας του με τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ κέρδισε γρήγορα τη μάχη του κέντρου και χάρη στην επιθετικότητα του Χρήστου Αρδίζογλου δημιούργησε από νωρίς προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Το ρολόι σημάδευε το 14ο λεπτό, όταν μετά από ωραίο συνδυασμό και ασίστ του Ντούσαν Μπάγεβιτς ο Τάσος άνοιξε το σκορ, προτού ο Αρδίζογλου αγγίξει το 2-0 στο 16’.

Ένα δυνατό σουτ του Γιούλιαν Κουλς στο 19’ θορύβησε τον Νίκο Χρηστίδη, καθώς η μπάλα άλλαξε πορεία στο κεφάλι του Πέτρου Ραβούση και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 21’ ο Γιαν Κέλεμανς τέσταρε τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα της ΑΕΚ με σουτ εντός περιοχής.

Κατόπιν, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, απείλησαν στο 24’ με σουτ του Τάσου, ο οποίος τελικά διπλασίασε τα γκολ του στο 38’, ύστερα από σέντρα του Μπάγεβιτς.

Με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, ο Τάκης Νικολούδης προωθήθηκε στην επίθεση, αφού ο Λάζαρος Παπαδόπουλος αντικατέστησε τον Μπάγεβιτς, ενώ κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Λάκης Στεργιούδας.

Η Κλαμπ Μπριζ επέστρεψε πιο ανταγωνιστική, στο 51’ απείλησε με δυνατό σουτ του Γιαν Σιμόεν (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στεργιούδας) και στο 58’ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, έπειτα από επέμβαση του Στεργιούδα σε σουτ του Ντανί Ντε Κουμπέρ.

Δοκάρι είχε και η ΑΕΚ στο 55ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Μίμη Δομάζου ο Νικολούδης πήρε την κεφαλιά ανάμεσα σε πολλά σώματα συμπαικτών και αντιπάλων.

Εν συνεχεία, ο Κουλς επιχείρησε δύο αξιόλογες προσπάθειες, προτού ο Πολ Κουράν μειώσει με σουτ στο 77ο λεπτό και δώσει ενδιαφέρον στο φιλικό ματς.

Η ΑΕΚ, όμως, δεν πτοήθηκε. Τουναντίον άγγιξε το γκολ στο 80’ με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο (αστόχησε προ κενής εστίας) και στο 85’ το σημείωσε με τρομερή κεφαλιά του Ραβούση, ύστερα από κόρνερ του Δομάζου.

ΑΕΚ (Φέρεντς Πούσκας): Χρηστίδης (46’ Στεργιούδας), Μουσούρης, Νικολάου, Ραβούσης, Ιντζόγλου, Τσάμης, Τάσος (67’ Κοκκινόπουλος), Νικολούδης, Μπάγεβιτς (46’ Λ. Παπαδόπουλος), Δομάζος, Αρδίζογλου (61’ Καλαϊτζίδης).

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (Άντρας Μπέρες): Μπαρτ, Μπάσταϊνς, Βόλντερς, Ρανσόν, Μάες, Κουλς, Μέουβς, Ντε Κουμπέρ, Σιμόεν, Κουράν, Κέλεμανς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φέρεντς Πούσκας βρισκόταν στο Βίγκο της Ισπανίας, προκειμένου να κατασκοπεύσει την Πόρτο, πρώτη αντίπαλο της ΑΕΚ στο Κύπελλο Πρωταθλητριών της σεζόν 1978-79.

Αν κρίνει κανείς από το ανεπανάληπτο 6-1 επί των «δράκων» στον επαναληπτικό της Νέας Φιλαδέλφειας, το σκάουτινγκ του «καλπάζοντα συνταγματάρχη» ήταν εξαιρετικό.

Σκοπός για την ΑΕΚ, βέβαια, δεν είναι μόνο να αναπολεί τις ένδοξες ευρωπαϊκές στιγμές του παρελθόντος, αλλά και να γράψει την επόμενη σελίδα που έχει… κολλήσει στο 2006 και το 1-0 επί της Μίλαν.

Είθε να γίνει ένα νέο δυνατό ξεκίνημα το βράδυ της Πέμπτης (24/8), με την ανακοπή της δυσμενούς παράδοσης που τη θέλει να μην νικά ποτέ βελγική ομάδα.