Η πρώτη μονομαχία του Ολυμπιακού με την Τότεναμ και ο πετεινός του Τότη

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Τότεναμ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League. Οι δύο ομάδες, ωστόσο, δεν διασταυρώνουν τα ξίφη τους για πρώτη φορά.

Πριν από 47 χρόνια, στον επαναληπτικό αγώνα του 2ου γύρου του Κυπέλλου UEFA, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 1-0 των «σπιρουνιών» εντός έδρας και κατέγραψαν την παρθενική νίκη τους απέναντι σε αγγλικό κλαμπ.

Παρά το σημαντικό αυτό αποτέλεσμα, ο πειραϊκός σύλλογος απέτυχε να προκριθεί στον 3ο γύρο, καθώς στον πρώτο αγώνα στο Λονδίνο είχε γνωρίσει βαριά ήττα με 4-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την περίοδο που διεξήχθησαν τα ματς, η Τότεναμ ήταν η κάτοχος του Κυπέλλου UEFA, ενώ σήμερα είναι η φιναλίστ του τελικού της σπουδαιότερης διασυλλογικής διοργάνωσης.

Άφησε εκτός την Κάλιαρι!

Την τριετία 1972-1975 ο Ολυμπιακός διένυε μία από τις σπουδαιότερες περιόδους της ιστορίας του. Η προεδρία του συλλόγου ανήκε στον αείμνηστο Νίκο Γουλανδρή, ο οποίος είχε προσλάβει για προπονητή τον επίσης αλησμόνητο Λάκη Πετρόπουλο.

Η ομάδα του Πειραιά διέθετε… βαρύ πυροβολικό, αφού μεταξύ άλλων τα χρώματά της φορούσαν οι Γιώργος Δεληκάρης, Νίκος Γιούτσος, Υβ Τριαντάφυλλος, Ρομέν Αργυρούδης και άλλες εξέχουσες αθλητικές προσωπικότητες της εποχής.

Τότε, ο Ολυμπιακός έκανε θραύση επί ελληνικού εδάφους, καθώς είχε κατακτήσει 3 σερί πρωταθλήματα (1973-1975) και 2 Κύπελλα (το 1973 και το 1975).

Μάλιστα, τη σεζόν 1973-74 οι «ερυθρόλευκοι» κατέγραψαν ένα ακατάρριπτο ρεκόρ, αφού σκόραραν συνολικά στο πρωτάθλημα 102 γκολ και δέχτηκαν μόλις 14!

Μέχρι τότε, την καλύτερη επίδοση κατείχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής το 1972, έχοντας τινάξει τα αντίπαλα δίχτυα 89 φορές.

Πλην, όμως, των εγχώριων επιτυχιών, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποιούσαν καλές εμφανίσεις και στην Ευρώπη, αλλά μία σειρά συγκυριών δεν τους επέτρεψε να φτάσουν ψηλά.

Την αγωνιστική περίοδο 1971-72 τερμάτισαν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος και τη σεζόν που ακολούθησε αγωνίστηκαν στο Κύπελλο UEFA.

Στον 1ο γύρο το σύνολο του Πετρόπουλου δεν αντιμετώπισε δυσκολίες, δεδομένου ότι σημείωσε 2 νίκες επί της Κάλιαρι και με συνολικό σκορ 3-1 τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η κατάσταση στη συνέχεια δεν ήταν ευνοϊκή για τον Ολυμπιακό, καθώς στον δρόμο του βρέθηκε η Τότεναμ, η οποία διέθετε εκπληκτική ομάδα και ήταν η κάτοχος του τροπαίου.

Η «τεσσάρα» και ο κόκορας

Το πρώτο ματς δόθηκε στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» στις 25 Οκτωβρίου 1972. Δεδομένου ότι ο Ολυμπιακός ήταν δύσκολο να αποσπάσει νίκη, ο Πετρόπουλος έκρινε ότι είναι σκόπιμο να ακολουθήσει αμυντικό προσανατολισμό.

Τα προβλήματα άρχισαν από νωρίς για τους «ερυθρολεύκους», αφού στο 10ο λεπτό ο Τζίμι Πιρς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων και με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στο 2ο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες για να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Ο Μάρτιν Τσίβερς έγραψε με κεφαλιά το 2-0, εν συνεχεία τα «ερυθρόλευκα» δίχτυα βρήκε ο Ραλφ Κόουτς, ώσπου ο Πιρς με μακρινό σουτ στο 59’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Μερικά λεπτά αργότερα, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι υπέρ της Τότεναμ που εκτέλεσε ο Μάρτιν Πίτερς, αλλά απέκρουσε (και μάλιστα 2 φορές, γιατί δόθηκε επανάληψη) ο Παναγιώτης Κελεσίδης.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Τζένινγκς, Έβανς, Νόουλς, Πιρς, Ίνγκλαντ, Μπιλ, Γκίλτζιν, Πέριμαν, Τσίβερς, Πίτερς, Κόουτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κελεσίδης, Γκαϊτατζής, Αγγελής, Σιώκος, Γκλέζος, Συνετόπουλος, Παπαδημητρίου, Τριαντάφυλλος, Δεληκάρης, Γιούτσος, Βιέρα.

Το επόμενο βράδυ, ήτοι στις 26 Οκτωβρίου 1972, ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την ΤΣΣΚΑ Σόφιας στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας για το Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Ορμώμενος από τη βαριά ήττα του Ολυμπιακού, ο Τότης Φυλακούρης αποφάσισε να το… ρίξει στην πλάκα, αφήνοντας ελεύθερο έναν κόκορα στον αγωνιστικό χώρο πριν από την έναρξη του παιχνιδιού.

Ως γνωστόν, στην Ελλάδα το παρατσούκλι της Τότεναμ είναι «πετεινοί», προφανώς επειδή στο έμβλημα του κλαμπ απεικονίζεται το συγκεκριμένο πτηνό πάνω σε μία μπάλα.

Κατόπιν απαίτησης της εφημερίδας «Φως», ο άσος του «τριφυλλιού» τιμωρήθηκε από τα αρμόδια όργανα με 4 αγωνιστικές και πρόστιμο 50.000 δραχμών, το οποίο εν τέλει καταβλήθηκε από τη διοίκηση της ομάδας.

Συγκλόνισε, αλλά αποκλείστηκε

Κατά γενική ομολογία η ρεβάνς ήταν τυπική υπόθεση για την Τότεναμ και διεξήχθη στις 8 Νοεμβρίου 1972.

Κατά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού ήταν αγχωμένοι και έκαναν κάποια λάθη, αλλά αγωνίζονταν με πάθος και δίψα για νίκη.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 22’, όταν ένας αμυντικός εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Υβ Τριαντάφυλλου πάνω στη γραμμή του τέρματος, από το οποίο ο τερματοφύλακας Πατ Τζένινγκς είχε απομακρυνθεί.

Μία παρόμοια φάση εξελίχθηκε 16 λεπτά αργότερα, με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σιώκο.

Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε λίγο πριν από την εκπνοή του 1ου ημιχρόνου, όταν ο Νίκος Γιούτσος εξαπέλυσε βολίδα, που απέκρουσε αρχικά ο Τζένινγκς, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Ρομέν Αργυρούδης πήρε το… ριμπάουντ και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 2ο ημίχρονο, ο Σιώκος βρήκε εντός περιοχής την μπάλα με το χέρι, ωστόσο, ο ρέφερι δεν καταλόγισε πέναλτι.

Η εσχάτη των ποινών δεν δόθηκε ούτε στο 72’, όταν ο Στιβ Πέριμαν ανέτρεψε τον Γιούτσο, γεγονός που προκάλεσε έντονη διαμαρτυρία από τις κερκίδες.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 1-0 των φιλοξενούμενων, ωστόσο, αποκλείστηκαν από τον 3ο γύρο, εξαιτίας του 4-0 στο Λονδίνο.

Η νίκη του Ολυμπιακού προκάλεσε θαυμασμό στις δύο χώρες, κυρίως επειδή διακόπηκε το αήττητο σερί των 16 παιχνιδιών της Τότεναμ στο Κύπελλο UEFA. Πέρα από αυτό, για πρώτη φορά ο σύλλογος του Πειραιά νίκησε αγγλική ομάδα.

Ο Τύπος της εποχής εκθείασε τον Δεληκάρη για την απόδοσή του στο 1ο ημίχρονο, αλλά στάθηκε αρκετά και στην εξαιρετική συνεργασία του διδύμου Γκλέζου-Σιώκου.

Η λονδρέζικη εφημερίδα «Evening News» ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια στο ματς, όπως επίσης ότι ο Αργυρούδης ήταν εξαιρετικός.

Μία άλλη εξίσου δημοφιλής εφημερίδα, η «Evening Standard», χαρακτήριζε τους «ερυθρολεύκους» έμπειρους ποδοσφαιριστές και με άρτια τεχνική κατάρτιση.

Ο Τζακ Νίκολσον, ο προπονητής των «σπιρουνιών», μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον Ολυμπιακό, ενώ δεν δίστασε να πλέξει το εγκώμιο του Λάκη Γκλέζου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κελεσίδης, Γκαϊτατζής, Αγγελής, Σιώκος, Γκλέζος, Συνετόπουλος, Λοσάντα, Γιούτσος, Τριαντάφυλλος, Δεληκάρης, Αργυρούδης.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Τζένινγκς, Έβανς, Ίνγκλαντ, Ντίλον, Νόουλς, Πιρς, Πέριμαν, Νέιλορ, Γκίλτζιν, Τσίβερς, Πρατ.