Το 16-1 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας επί του ΑΠΟΕΛ

H σεζόν 1963-64 είναι ιστορική για τον ΑΠΟΕΛ, καθώς για πρώτη φορά αγωνίστηκε σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και συγκεκριμένα το Κύπελλο Κυπελλούχων.

Στον 1ο γύρο, μάλιστα, η κυπριακή ομάδα είχε αποκλείσει με συνολικό σκορ 7-0 (6-0 στο παλιό ΓΣΠ, 1-0 στο «Γκιόβικ») τη νορβηγική Λιν.

Ο ΑΠΟΕΛ, όμως, δεν είχε ακόμα τη σημερινή δυναμική και εξελίχθηκε σε «σάκο του μποξ» για τη μετέπειτα νικήτρια του θεσμού Σπόρτινγκ Λισαβόνας στον πρώτο αγώνα του ζευγαριού.

Στις 13 Νοεμβρίου 1963 γράφτηκε ιστορία στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο, αφού η πορτογαλική ομάδα ισοπέδωσε με 16-1 τους κυπελλούχους Κύπρου στο «Ζοζέ Αλβαλάντε».

Η διαφορά 15 γκολ παραμένει μέχρι σήμερα η μεγαλύτερη που έχει εμφανιστεί ποτέ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και τα 16 τα περισσότερα που έχουν σημειωθεί από μία ομάδα.

O Mασκαρένιας το 1963

Το παράδοξο είναι ότι στα πρώτα 24 λεπτά το σκορ ήταν… μόλις 3-1 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι σημείωσαν δύο γκολ στα πρώτα επτά λεπτά, αλλά είδαν τον Σολή Ανδρέου να μειώνει για τους φιλοξενούμενους.

Το ημίχρονο έκλεισε με 6-1 για τη Σπόρτινγκ, ωστόσο ο Μασκαρένιας ήταν ασταμάτητος και σημείωσε άλλα τρία γκολ στο 2ο ημίχρονο, όσα και ο Φιγκερέντο.

Η κατάρρευση των Κυπρίων οδήγησε σε αυτό το σκορ-μαμούθ, με τον Μασκαρένιας να σημειώνει συνολικά έξι τέρματα στην αναμέτρηση (5′, 20′, 27′, 57′, 84′, 88′), τον Φιγκερέντο να μένει στα τρία (67′, 72′, 76′), τους Φερνάντο Φερέιρα Πίντο (7′, 25′) και Αουγκούστο (64′, 81′) να σκοράρουν δις και τους Μάριο Λίνο (35′), Πέριντες (48′) και Λόουρο (36′) από μία φορά.

«Γνωρίζαμε ότι είναι βατοί αντίπαλοι, αλλά δεν ξέραμε τι να περιμένουμε. Εκείνη τη μέρα σκόραρα με κάθε πιθανό τρόπο: με το δεξί, με το αριστερό, με κεφαλιά – ακόμα και με την κοιλιά πρέπει να έβαλα ένα γκολ! Ήταν αναμφίβολα η μέρα μου.

Σπάσαμε το ρεκόρ περισσοτέρων γκολ από μία ομάδα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και σημειώσαμε τα πιο πολλά από έναν παίκτη – εμένα με έξι! Ήταν μαγικό!», είχε δηλώσει για εκείνο το ματς ο αείμνηστος Μασκαρένιας.

Να σημειωθεί ότι έκτοτε άλλες τρεις φορές σημειώθηκαν έξι γκολ από έναν παίκτη και, μάλιστα, σε μία περίπτωση υπήρχε μόλις ένας σκόρερ στο ματς!

Στις 10/10/1965 ο Λόταρ Έμεριχ της Ντόρτμουντ κόντρα στη Φλοριάνα (8-0), στις 16/9/1976 ο Κίριλ Μιλάνοφ της Λέφσκι Σόφιας επί της Ρέιπας (12-2) και στις 28/8/2003 ο Έλνταρ Χατζιμεχμέντοβιτς της Λιν απέναντι στη NSÍ Ρούναβικ (6-0).

O αμυντικός Μανουέλ Πέντρο Γκόμες έχει πει για το ματς: «Δεν είχαν συνηθίσει να αγωνίζονται σε κανονικά γήπεδα, διότι εκείνη την εποχή στην Κύπρο έπαιζαν σε χωματόδρομους.

Επίσης, ήταν συνηθισμένοι σε ένα πιο ξηρό κλίμα και εκείνη τη μέρα είχε βρέξει πολύ. Αυτό είχε συμβεί. Ουσιαστικά, δεν πέρασαν το κέντρο.

Μάλιστα, πριν από λίγες ημέρες είχαμε χάσει 4-0 από τη Φαμπρίλ. Ο προπονητής έκανε έξι ή επτά αλλαγές, αλλά τότε η αξία μεταξύ των βασικών και των αναπληρωματικών ήταν ανάλογη.

Επομένως αυτοί οι έξι ή επτά μπήκαν με πολλή θέληση, πίστη και επιθυμία να αποδείξουν στο προπονητή ότι ανήκουν στην πρώτη ομάδα. Σε μία προσπάθεια επιβεβαίωσης, οι παίκτες έβαζαν το ένα γκολ μετά το άλλο.

Ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έδειχνε αδύναμος και σε μένα φαινόταν λίγο… βαρεμένος. Ήταν πιο κουραστικό που μάζευε την μπάλα από τα δίχτυα, παρά η υπεράσπιση της εστίας».

Η ρεβάνς μία εβδομάδα αργότερα έγινε για τους τύπους και το σκορ έμεινε στο 2-0 υπέρ της Σπόρτινγκ Λισαβόνας με γκολ των Αουγκούστο (37′) και Μασκαρένιας (54′).

Να σημειωθεί ότι οι Κύπριοι δεν διέθεταν την οικονομική δυνατότητα, προκειμένου να καλύψουν εξ αρχής το ταξίδι στην πορτογαλική πρωτεύουσα, γι’ αυτό η Σπόρτινγκ πρότεινε να καταβάλλει εκείνη το ποσό.

Προϋπόθεση ήταν η ρεβάνς να διεξαχθεί κι αυτή στο «Ζοζέ Αλβαλάντε» μία εβδομάδα αργότερα, έναντι 80.000 εσκούδος.

Όπερ και εγένετο και, μάλιστα, με… γηπεδούχο τον ΑΠΟΕΛ, οι κερκίδες ήταν πιο γεμάτες (5.111 εισιτήρια στο 16-1, 8.534 εισιτήρια στο 2-0).