Έγραψε ιστορία ο «παγκίτης» Τσέρισεφ

Ιδανική πρεμιέρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο πραγματοποίησε η οικοδέσποινα Ρωσία, καθώς επιβλήθηκε 5-0 της Σαουδικής Αραβίας.

Ένα από τα πρόσωπα της αναμέτρησης ήταν ο Ντένις Τσέρισεφ, ο οποίος πήρε τη θέση του τραυματία Άλαν Τζαγκόεφ στο 24ο λεπτό και διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του στο 43′.

Το πρώτο διεθνές γκολ του μεσοεπιθετικού της Βιγιαρεάλ τον μετέτρεψε στον πρώτο “παγκίτη” ποδοσφαιριστή που σκόραρε σε πρεμιέρα Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Παράλληλα, ο Τσέρισεφ έγινε και ο 5ος παίκτης της διοργάνωσης που πέρασε ως αλλαγή και σκόραρε πριν να λήξει το α’ ημίχρονο.

Μάλιστα, ο προηγούμενος ήταν ο Ανδρέας Σάμαρης, ο οποίος το 2014 είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Παναγιώτη Κονέ μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης της Εθνικής Ελλάδας με την Ακτή Ελεφαντοστού, και στο 42ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ.

Οι άλλες τρεις “χρυσές” αλλαγές των πρώτων ημιχρόνων ήταν ο Κριστόφ Ντουγκαρί το 1998 και οι Εστέμπαν Καμπιάσο, Μάρκο Ματεράτσι το 2006.

Ταυτόχρονα, ο Τσέρισεφ έγινε ο πρώτος Ρώσος “λεγεωνάριος” που σκοράρει για την εθνική του, δεκαέξι ολόκληρα χρόνια μετά τον Βάλερι Κάρπιν, ο οποίος είχε βρει δίχτυα εναντίον της Τυνησίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002.

Το ωραίο, μάλιστα, της υπόθεσης ήταν ότι το Νο6 της οικοδέσποινας παραβίασε την εστία της Σαουδικής Αραβίας τη στιγμή που ο επίσημος λογαριασμός της διοργάνωσης στο Twitter έφτανε τους… 6.000.000 ακόλουθους.

Το 3-0 σημείωσε στο 71ο λεπτό ο επίσης “παγκίτης” Αρτέμ Τζιούμπα, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 89 δευτερόλεπτα, ενώ ο Τσέρισεφ “χτύπησε” ξανά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.