Πέντε φορές που ο Γκάρι Λίνεκερ βγήκε αληθινός

“Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι που παίζουν 11 εναντίον 11 και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί”.Tάδε έφη Γκάρι Λίνεκερ.

Με αφορμή το νικητήριο γκολ του Τόνι Κρόος στο 5o λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με τη Σουηδία, το Sport-Retro.gr θυμάται πέντε περιπτώσεις που η ρήση του Άγγλου επιθετικού επιβεβαιώθηκε με τον πλέον χαρακτηριστικό τρόπο.

Το “Θαύμα της Βέρνης”

Μέχρι το Παγκόσμιο Κύπελλο στην Ελβετία, η Δυτική Γερμανία είχε εμφανιστεί στις διοργανώσεις του 1934 και του 1938, με διάκριση την 3η θέση που είχε καταλάβει στην πρώτη της παρουσία. Η γέννηση, όμως, των “πάντσερ” χρονολογείται από το 1954, τότε που αντιμετώπισαν στον τελικό την αχτύπητη Ουγγαρία των Πούσκας, Τσίμπορ, Χιντεγκούτι και των υπολοίπων αστέρων, η οποία τους είχε συντρίψει με 8-3 στον όμιλο. Το 0-2 στο 8ο λεπτό έμοιαζε καταδικαστικό, αλλά με γκολ των Μόρλοκ (10′) και Ραν (18′, 84′) συντελέστηκε το “Θαύμα της Βέρνης” και η Δυτική Γερμανία έφτασε για πρώτη της φορά στην κατάκτηση του τροπαίου.

Εκτέλεση από τα 30 μέτρα

Tο 1986 το Μαρόκο εμφανίστηκε για δεύτερη μόλις φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο και, μάλιστα, προκρίθηκε ως πρώτο από τη φάση των ομίλων (0-0 με Αγγλία και Πολωνία, νίκη 3-1 επί της Πορτογαλίας). Οι Αφρικανοί είχαν την πρωτοβουλία σε ένα σεβαστό μέρος του αγώνα με τη Δυτική Γερμανία, ήταν όμως αναποτελεσματικοί τις φορές που βρέθηκαν μπροστά στην εστία. Όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, ώσπου εμφανίστηκε ο Λόταρ Ματέους, ο οποίος εκτέλεσε ιδανικά ένα μακρινό φάουλ και έλυσε τον “γόρδιο δεσμό” μόλις 85” πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Το πέναλτι-φάντασμα

Το 1986 η Δυτική Γερμανία είχε λυγίσει από την Αργεντινή του Ντιέγκο Μαραντόνα στο Μεξικό, αλλά το 1990 ήταν η ώρα της ρεβάνς, δεδομένου ότι δεν επιθυμούσε σε καμία περίπτωση να γνωρίσει τρίτη διαδοχική ήττα σε τελικό (σ.σ. το 1982 από την Ιταλία). To ματς, πάντως, όδευε προς την παράταση από τη στιγμή που καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπορούσε να καταφέρει χτύπημα στον αντίπαλο. Τελικά στο 85ο λεπτό ο διαιτητής Εντγκάρδο Κοντεσάλ “είδε” πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρομπέρτο Σενσίνι στον Ρούντι Φέλερ, ο Αντρέας Μπρέμε ευστόχησε και τα “πάντσερ” κατέκτησαν το τρίτο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας τους.

Ένας αγαπημένος αντίπαλος

Δυτική Γερμανία και Μεξικό είχαν συναντηθεί άλλες δύο φορές σε Παγκόσμιο Κύπελλο (1978, 1986) και είχε επικρατήσει το φαβορί. Το 1998, πάντως, στη φάση των “16”, τα “πάντσερ” τα είχαν βρει σκούρα από τη στιγμή που η κεφαλιά του Όλιβερ Μπίρχοφ σταμάτησε στο δοκάρι και ο Ερνάντες είχε βάλει σε θέση οδηγού τους “Αζτέκους”. Δοκάρι με τον Κουαουτέμοκ Μπλάνκο λίγο αργότερα, εξ επαφής απόκρουση του Αντρέας Κέπκε σε σουτ του Λουίς Ερνάντες, ώσπου ο Γίργκεν Κλίνσμαν εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος του Πάβελ Πάρντο στο 75′ και ο Μπίρχοφ πέτυχε την ανατροπή στο 86′ με κεφαλιά (2-1 το τελικό σκορ).

Λύγισε τον Τσιλαβέρτ

“Η χειρότερη Γερμανία όλων των εποχών”, έλεγαν οι οπαδοί της προτού αρχίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002. Με πληγωμένο γόητρο από το στραπάτσο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2000 και με ένα γερασμένο ρόστερ που πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν φαινόταν ικανό να προσφέρει πολλές λύσεις, τα “πάντσερ” ταξίδεψαν στην Ασία με στόχο να φτάσουν όσο γίνεται ψηλότερα. Τελικά η Γερμανία πέρασε ως 1η τον όμιλο και στους “16” την περίμενε η Παραγουάη του εμβληματικού Χοσέ Λουίς Τσιλαβέρτ. Οι ελάχιστες ευκαιρίες μεταφράζονταν σε παράταση, ώσπου στο 88ο λεπτό ο Όλιβερ Νόιβιλ εκτέλεσε τους Νοτιοαμερικανούς και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.