Το Intertoto της Θέλτα είχε 3 αποβολές, 13 κίτρινες, 2 δοκάρια και 2 πέναλτι!

Λίγες ώρες απομένουν για την πρώτη αναμέτρηση της Θέλτα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Europa League.

Η ισπανική ομάδα έχει διασταυρώσει 9 φορές τα ξίφη της με αντίπαλο από την Αγγλία, ωστόσο ποτέ δεν το έπραξε με τους «κόκκινους διαβόλους».

Ο πιο ξεχωριστός αγώνας της Θέλτα με σύλλογο από το «Νησί» καταγράφηκε στις 2 Αυγούστου 2000 και απέναντί της βρέθηκε η Άστον Βίλα.

Οι «χωριάτες» αποτέλεσαν το προτελευταίο εμπόδιο της ομάδας του Βίγο για τον μοναδικό -και άτυπο- ευρωπαϊκό της τίτλο: το Intertoto.

Η σπουδαία Θέλτα της εποχής και η διοργάνωση

Ο προπονητής Βίκτορ Φερνάντεθ Μπραούλιο είχε αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Θέλτα σε ηλικία 27 ετών (!) και επί των ημερών του (1998-2002) δεν έπεσε ποτέ κάτω από την 7η θέση.

Τη σεζόν 1999-00 η ομάδα του Βίγο τερμάτισε 7η, αλλά είχε την ευκαιρία να λάβει μέρος στο Κύπελλο UEFA μέσω του περίφημου Κυπέλλου Intertoto, το οποίο διεξήχθη από τις 18 Ιουνίου μέχρι τις 22 Αυγούστου.

Η καλοκαιρινή αυτή διοργάνωση θύμιζε προκριματικά Champions League, υπό την έννοια ότι στους πρώτους γύρους συμμετείχαν σύλλογοι από χώρες που βρίσκονταν σε χαμηλές θέσεις της κατάταξης της UEFA και σταδιακά άρχισαν να μπαίνουν στον χορό οι μεγαλύτερες δυνάμεις.

Το 2000 η Ισπανία εκπροσωπήθηκε από τη Θέλτα και τη Μαγιόρκα, η Αγγλία από την Μπράντφορντ Σίτι και την Άστον Βίλα, η Γαλλία από την Οσέρ, τη Λανς και τη Σεντάν, η Ιταλία από την Περούτζια και την Ουντινέζε, η Γερμανία από τη Στουτγκάρδη και τη Βόλφσμπουργκ.

Από ελληνικής πλευράς, η Καλαμάτα δεν κατάφερε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση στον 3ο γύρο απέναντι στην τσεχική Τσμελ Μπλζάνι, καθώς στο «Μέτσκι Στάντιουμ» έχασε με 5-0 και επί μεσσηνιακού εδάφους με 3-0.

Η Θέλτα, από την πλευρά της, απέκλεισε την Πέλιστερ από την ΠΓΔΜ με δύο νίκες (3-0 εντός έδρας και 2-1 εκτός), προτού πέσει πάνω στην Άστον Βίλα του Τζορτζ Μπόατενγκ (σ.σ. έπαιξε και στην Ξάνθη), του Ντέιβιντ Τζέιμς, του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, του Άαρον Λέσκοτ (σ.σ. μεγαλύτερος αδερφός του Τζόλιον) και του πιτσιρικά τότε Γκάρεθ Μπάρι.

Η «επτάρα» στην Μπενφίκα, η «τεσσάρα» στη Γιουβέντους και ο Άρης

Τη σεζόν 1999-00 η ομάδα του Βίγο πορεύθηκε με τους Βάλερι Καρπίν, Αλεκσάντρ Μοστοβόι από τη Ρωσία, τους Κλοντ Μακελελέ, Ρισάρ Ντιτρουέλ από τη Γαλλία, τον Μπένι Μακ Κάρθι από τη Νότια Αφρική, τον Χοσέ Μανουέλ Πίντο (σ.σ. μετέπειτα γκολκίπερ της Μπαρτσελόνα) και τους Γουστάβο Λόπες, Φερνάντο Κάσερες, Νέλσον Βίβας από την Αργεντινή.

Επίσης στο ρόστερ υπήρχε ο Χουανφράν (μετέπειτα άσος της ΑΕΚ), ο Βραζιλιάνος διεθνής Ιομάρ Μαζίνιο (προπονητής του Άρη το 2009) και ο Χουάν Βελάσκο, ο οποίος έκλεισε την καριέρα του αγωνιζόμενος στην Ελλάδα (σ.σ. Πανθρακικός, ΑΕΛ).

Μεταξύ άλλων, τo καλοκαίρι αποχώρησαν οι Γάλλοι και ο Μαζίνιο, ο Βίβας επέστρεψε στην Άρσεναλ όπου ανήκε, ενώ αντίθετα αποκτήθηκαν οι Ντορίβα, Βάγκνερ και Εντού, άπαντες από τη Βραζιλία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τη σεζόν 1999-00, η Θέλτα είχε αποκλείσει τον Άρη στον 2ο γύρο, αφού έφυγε αλώβητη από τη Θεσσαλονίκη (2-2) και στο «Μπαλαΐδος» επικράτησε 2-0 με γκολ των Γκόραν Τζόροβιτς και Μάριο Τούρδο.

Αν κρίνει κανείς από αυτά που πέτυχε η Θέλτα στη συνέχεια, τότε οι εμφανίσεις των «κιτρίνων» ήταν άκρως τιμητικές.

Στον επόμενο γύρο η Θέλτα συνέτριψε 7-0 την Μπενφίκα (σ.σ. 1-1 η… ρεβάνς) κι έπειτα ανέτρεψε το 0-1 του Τορίνου από τη Γιουβέντους με 4-0 στο «Μπαλαΐδος»!

Οι Κλοντ Μακελελέ (1’), Αλεσάντρο Μπιριντέλι (32’ αυτ.) και Μπένι Μακ Κάρθι έβαλαν τα γκολ της 2ης βαρύτερης ευρωπαϊκής ήττας των «μπιανκονέρι» μετά το 0-7 από την αυστριακή Βίνερ το μακρινό 1958.

To 7-0 επί της Μπενφίκα

Το 4-0 επί της Γιουβέντους

Τελικά, η Θέλτα δεν κατάφερε να προκριθεί για πρώτη φορά στην Ιστορία της σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, καθώς η Λανς τη νίκησε με 2-1 στη ρεβάνς του 0-0 στο «Μπαλαΐδος».

Η «σφαγή» του «Χόθορνς»

Επιστροφή στο Intertoto του καλοκαιριού του 2000, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση του «Μπαλαΐδος» μεταξύ της Θέλτα και της Άστον Βίλα στις 26 Ιουλίου.

Η ισπανική ομάδα κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με γκολ του Μπένι Μακ Κάρθι στο 89ο λεπτό και να αποκτήσει προβάδισμα για τους τελικούς της διοργάνωσης.

Ο επαναληπτικός είχε οριστεί για τις 20:45 της 2ας Αυγούστου 2000 στο «Χόθορνς» και όχι στο «Βίλα Παρκ», διότι μετά την ολοκλήρωση της προηγούμενης σεζόν κατεδαφίστηκε και  αντικαταστάθηκε με νέα εξέδρα η Trinity Road Stand.

Η Άστον Βίλα χρειαζόταν ένα καλό ξεκίνημα, όμως ο Μακ Κάρθι ήταν αυτός που έμελλε να ξαναβρεί δίχτυα, αυτή τη φορά μόλις στο 11’ με ένα χαμηλό σουτ εντός περιοχής.

Τότε αρχίζει να χάνεται ο έλεγχος. Ο Χουάν Βελάσκο αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη λόγω καθυστέρησης μόλις στο 26ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι εκνευρίζονται.

Ένα τέταρτο αργότερα, ο Γκάρεθ Σαουθγκέιτ κερδίζει πέναλτι έπειτα από κόρνερ του Λι Χέντρι, αλλά ο Πίντο πέφτει σωστά και αποκρούει με το δεξί του χέρι την εκτέλεση του Πολ Μέρσον.

Οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποδεικνύονται εξίσου συναρπαστικές, αφού o Στιβ Στόουν δέχεται αγκωνιά εντός περιοχής, η Άστον Βίλα κερδίζει νέο πέναλτι, ο 28χρονος εξτρέμ αποχωρεί πρόωρα για τα αποδυτήρια με σκίσιμο πάνω από το αριστερό μάτι και ο Γκάρεθ Μπάρι έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει!

Έξι λεπτά μετά την αποτυχημένη προσπάθεια του Μέρσον, ο επί 12 χρόνια Άγγλος διεθνής βρίσκει τον στόχο και, πλέον, οι τυπικά γηπεδούχοι χρειάζονται άλλα δύο γκολ για την ανατροπή.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα δίνει ώθηση στην Άστον Βίλα, ωστόσο η αποβολή του Ίαν Τέιλορ δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (ο διαιτητής Ντίτερ Σχοκ υποστήριξε ότι βούτηξε έπειτα από μαρκάρισμα του Χουανφράν), αλλάζει ξαφνικά τα δεδομένα.

Εντούτοις, η ομάδα του Τζον Γκρέγκορι δεν το βάζει κάτω, πιέζει τους φιλοξενούμενους, σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με προσπάθεια του Άλαν Τόμπσον και χάνει νέα κλασική ευκαιρία με σουτ του Λι Χέντρι που περνά ελάχιστα άουτ.

To δεύτερο γκολ του Μακ Κάρθι στο “Χόθορνς”

Το ρολόι σημαδεύει το 58ο λεπτό, ο Γουστάβο Λόπες εκτελεί κόρνερ και, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο δαιμόνιος Μακ Κάρθι με κεφαλιά «κλειδώνει» την πρόκριση της Θέλτα στους τελικούς του Intertoto.

Ένα δυνατό σουτ του Τόμπσον και ακόμα ένα δοκάρι, αυτή τη φορά από προσπάθεια του Μέρσον, δεν φτάνουν ούτε για να χαρίσουν τη νίκη γοήτρου στην Άστον Βίλα.

Φυσικά, ένας τόσο συναρπαστικός κι επεισοδιακός αγώνας δεν θα μπορούσε να μην έχει και το περίφημο κερασάκι στην τούρτα, καθώς ο Τόμπσον ρίχνει αγκωνιά στον Χουανφράν και αποβάλλεται στις καθυστερήσεις.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ της Άστον Βίλα και της Θέλτα επεφύλασσε 3 αποβολές, 13 κίτρινες κάρτες, 6 εκ των οποίων στο πρώτο ημίωρο, 2 πέναλτι και 2 δοκάρια.

Α ναι. Ο Ελβετός διαιτητής, προφανώς μπερδεμένος από τις συχνές διακοπές και την ένταση, σφύριξε τη λήξη δύο λεπτά νωρίτερα! Ευτυχώς που ένας από τους βοηθούς παρατήρησε το λάθος, του το… σφύριξε και το ματς συνεχίστηκε για όσο έπρεπε!

Οι συνθέσεις του αξέχαστου αυτού αγώνα:

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Τζον Γκρέγκορι): Τζέιμς, Ντάνιελ (34’ Χέντρι), Σάουθγκεϊτ, Μπάρι, Στόουν (45’ Τόμπσον), Μέρσον, Μπόατενγκ, Τέιλορ, Ράιτ, Γουόκερ, Γιόακιμ (75’ Κουκ).

ΘΕΛΤΑ (Βίκτορ Φερνάντεθ Μπραούλιο): Πίντο, Βελάσκο, Κάσερες, Χουανφράν, Γκαρσία (75’ Χεσούλι), Ντορίβα, Έβερτον Ζιοβανέλα, Χιρόν (31’ Τζόροβιτς, 61’ Koΐρα), Καρπίν, Μακ Κάρθι.

Η Θέλτα όχι μόνο βγήκε αλώβητη από αυτόν τον επεισοδιακό επαναληπτικό, αλλά έκαμψε την αντίσταση της Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (2-1, 2-2 τα αποτελέσματα) και εξασφάλισε ένα από τα τρία εισιτήρια του Intertoto για το Κύπελλο UEFA.