VIDEOS: Τα χιτσκοκικά «διπλά» της ΑΕΚ στο άνδρο του Ολυμπιακού

Μία από τις πιο ξεχωριστές εκτός έδρας νίκες της ιστορίας της επί του Ολυμπιακού πανηγύρισε την Κυριακή (4/2) η ΑΕΚ στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Ποτέ ξανά στα χρονικά των αναμετρήσεων με γηπεδούχους τους «ερυθρολεύκους» δεν είχε καταγραφεί ανάλογη ανατροπή υπέρ της «Ένωσης» σε τόσο μικρό διάστημα.

Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 81ο λεπτό με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς με τα γκολ των Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι (87’) και Γιώργου Γιακουμάκη (90+4’).

Με αφορμή την ιδιαίτερη αυτή νίκη, το Sport-Retro.gr θυμάται τα προηγούμενα «διπλά» των «κιτρινόμαυρων» στα τελευταία λεπτά.

***

7 Μαΐου 1989: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-1

Η πιο ξεχωριστή νίκη της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού, διότι σήμαινε το πρώτο της πρωτάθλημα έπειτα από 10 ολόκληρα χρόνια.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δεδομένη τη νίκη στο ντέρμπι της 7ης Μαΐου 1989 και, μάλιστα, είχαν κόψει τούρτα που έγραφε «4-0», κατά την ξενάγηση των παικτών στον πύργο του Αργύρη Σαλιαρέλη στην Αίγινα.

Μία απρόσμενη ήττα από τον Απόλλωνα έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 από την ΑΕΚ και με βαθμολογικό σύστημα 2-1-0 είχε την ευκαιρία να την «καβαλήσει» την προτελευταία αγωνιστική.

Οι «κιτρινόμαυροι» αποσύρθηκαν στην Πάρνηθα για να ηρεμήσουν και να παραταχθούν με αμυντικούς προσανατολισμούς, δεδομένου ότι αποσκοπούσαν σε 2 αποτελέσματα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο επιθετικά και είχε δοκάρι στο 23ο λεπτό με τον Νίκο Τσιαντάκη, ενώ στο 53ο ο Στέλιος Μανωλάς αποσόβησε το 1-0 σε κεφαλιά του Λάγιος Ντέταρι.

Ακολούθησε ο χορός των αποβολών και των εντάσεων, αφού στο 61’ ο Χάρης Μπανιώτης αποβλήθηκε για εκτός φάσης χτύπημα στον Παύλο Παπαϊωάννου, στο 69’ ακυρώθηκε ορθώς γκολ του Ντέταρι και κατόπιν ο αγώνας διακόπηκε για 6 λεπτά.

Όταν επανήλθε η δράση οι Μηνάς Χατζίδης και Γιώργος Πεππές είδαν την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Ηλία Καραμάνη, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Στέλιο Μανωλά στο 75’, με συνέπεια αμφότερες οι ομάδες να μείνουν με 9 παίκτες.

Στιγμές πριν από την αποβολή του επί σειρά ετών αμυντικού ηγέτη της ΑΕΚ, ο Τάκης Καραγκιοζόπουλος είχε πάρει τη θέση του Γιώργου Χριστοδούλου και στο 83ο λεπτό έγραψε το όνομά του με χρυσά γράμματα στην «κιτρινόμαυρη» ιστορία.

Αφού ανέκοψε μια επίθεση του Ολυμπιακού, βγήκε στην κόντρα με τον Μίροσλαβ Οκόνσκι, οι δυο τους συνδυάστηκαν ψύχραιμα σε ισάριθμες περιπτώσεις και ο νεοφερμένος στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ εκτέλεσε ιδανικά τον Ηλία Ταληκριάδη με το αριστερό.

Η «Ένωση» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 8 παίκτες αφού στο 90’ αποβλήθηκε ο Μάκης Χατζής, ένα γεγονός που ο Ντούσαν Μπάγεβιτς έμαθε στην προπόνηση της επόμενης ημέρας εξαιτίας του χαμού που επικρατούσε στον πάγκο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Γούναρης): Ταληκριάδης, Αποστολάκης, Καραταΐδης (81’ Σαββίδης), Μπανιώτης, Αλεξίου, Τσαλουχίδης, Τσιαντάκης, Κωφίδης (46’ Χατζίδης), Μουστακίδης, Ντέταρι, Μητρόπουλος.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Οικονομόπουλος, Βασιλόπουλος, Χατζής, Μανωλάς, Πεππές, Παπαϊωάννου, Σαββίδης (81’ Γεωργιάδης), Σαβέβσκι, Σταματής, Οκόνσκι, Χριστοδούλου (74’ Καραγκιοζόπουλος).

9 Μαρτίου 2003: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-2

Στη μετά-Ψωμιάδη εποχή η ΑΕΚ κάλπαζε από νίκη σε νίκη, ωστόσο ο τραγικός πρώτος γύρος της στέρησε από νωρίς το δικαίωμα να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Η 4η από τις 12 διαδοχικές επικρατήσεις και μία από τις 14 στις 15 του β’ γύρου ήταν η πιο γλυκιά, καθώς σημειώθηκε επί του «μόνιμου» πρωταθλητή Ολυμπιακού, εκτός έδρας, και μάλιστα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με κεφαλιά του συνήθη υπόπτου σε ντέρμπι Ντέμη Νικολαΐδη, έπειτα από σέντρα του Βασίλη Μπορμπόκη, ενώ ο Φάνης Κατεργιαννάκης δεν επέτρεψε σε δύο περιπτώσεις στον Ίλια Ίβιτς να διπλασιάσει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Το γήπεδο της Ριζούπολης πήρε φωτιά στο 70’, όταν ο Στέλιος Γιαννακόπουλος έφερε το ματς στα ίσα και οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού ενδεχομένως να πίστεψαν ότι κοντοζυγώνει το κερασάκι στην τούρτα των επερχόμενων γενεθλίων (την επόμενη ημέρα ο σύλλογος έκλεινε τα 78).

Ωστόσο, η Κυριακή της Αποκριάς βάφτηκε «κιτρινόμαυρη» και το σύνθημα «πάρτι-πάρτι, στις 9 του Μάρτη» που είχε δημιουργηθεί λίγες ημέρες νωρίτερα επαληθεύθηκε, ασχέτως αν ο Νικολαΐδης έχασε καλή ευκαιρία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ρολόι έδειχνε 90+5’, όταν από κάθετη μπαλιά του MVP Mπορμπόκη, ο φρέσκος ακόμη στο «ενωσίτικο» στρατόπεδο Κώστας Κατσουράνης με ένα ευθύβολο σουτ χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 2-1.

Να σημειωθεί ότι ο τότε πρόεδρος των φιλοξενούμενων Γιάννης Γρανίτσας είχε ξυλοκοπηθεί στο ημίχρονο από οπαδούς του Ολυμπιακού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όλεγκ Προτάσοφ): Κατεργιαννάκης, Πατσατζόγλου (46’ Νινιάδης), Βενετίδης, Αμανατίδης, Μαυρογενίδης, Άντζας, Ανατολάκης, Γιαννακόπουλος, Τζόρτζεβιτς, Ζέτερμπεργκ (56’ Χούτος), Οφορίκουε (60’ Αλεξανδρής).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Χιώτης, Μπορμπόκης, Ράιτ, Κωστένογλου, Κασάπης (82’ Γεωργέας), Λάκης, Κατσουράνης, Ζαγοράκης, Τσιάρτας (60’ Πετκόφ), Ίβιτς (65’ Κρέικ), Νικολαΐδης.

14 Μαρτίου 2004: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-1

Δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ, ξανά στο γήπεδο της Ριζούπολης, πάλι με γκολ στα τελευταία λεπτά, ασχέτως αν δεν μπήκε στην εκπνοή.

Όλα τα προγνωστικά έδειχναν Ολυμπιακό, ο οποίος ήθελε πάση θυσία τη νίκη προκειμένου να διατηρήσει τη διαφορά του ενός βαθμού από τον Παναθηναϊκό.

Εξάλλου, η ΑΕΚ βίωνε μία από τις πιο δύσκολες εποχές της ιστορίας της λόγω των οικονομικών προβλημάτων, του «ξεσπιτώματος» από τη Νέα Φιλαδέλφεια και της αποχώρησης του Ντούσαν Μπάγεβιτς ελέω της γνωστής κόντρας με τους οπαδούς.

Εν ολίγοις, η «Ένωση» της εποχής προσπαθούσε να βγει στο Κύπελλο UEFA και να αποκτήσει ένα… πιστοποιητικό συμμετοχής στο επόμενο πρωτάθλημα από την Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού!

Το ντέρμπι άρχισε, ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς συνδυάστηκε ιδανικά με τον Ζιοβάνι και τέσταρε την ετοιμότητα του Σωτήρη Λυμπερόπουλου στο 16ο λεπτό, προτού ο Βασίλης Τσιάρτας απειλήσει με ένα καλοτραβηγμένο φάουλ στο 28’ (πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι).

Ο Ολυμπιακός έχασε κλασική ευκαιρία στο 65ο λεπτό, όταν ο Λάμπρος Χούτος σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν πιο επικίνδυνη στην κόντρα και αφού έχασε δύο τετ α τετ με τον Γιαννάκη Οκκά στο 44’ και τον Βασίλη Λάκη στο 53’, «χτύπησε» στο φινάλε.

Πέντε λεπτά μετά τις «ερυθρόλευκες» διαμαρτυρίες για τον μη καταλογισμό πέναλτι στον Παντελή Καφέ, ήτοι στο 84’, ο Λάκης έγινε αποδέκτης μιας σπουδαίας μπαλιάς του Τσιάρτα, πλάσαρε ιδανικά τον Απόστολο Γιάννου και χάρισε τη νίκη γοήτρου στην ομάδα του.

Ουσιαστικά παίζοντας για τη φανέλα της η ΑΕΚ βοήθησε τον Παναθηναϊκό να κατακτήσει το πρωτάθλημα, καθώς την ίδια ώρα ο Λουτσιάν Σανμαρτεάν έλυνε τον «γόρδιο δεσμό» στη Νέα Σμύρνη (1-0 τον Πανιώνιο).

Στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού η γκρίνια για τη διαιτησία ήταν έκδηλη δεδομένου ότι στις καθυστερήσεις ο διαιτητής Γιώργος Καζναφέρης έδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Ζιοβάνι από τον Κώστα Κατσουράνη, όμως λίγες στιγμές αργότερα αναίρεσε την απόφασή του, ενώ ο Όλεγκ Προτάσοφ απολύθηκε και τη θέση του πήρε ο Νίκος Αλέφαντος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όλεγκ Προτάσοφ): Γιάννου, Πάντος, Βάλλας, Ανατολάκης, Γεωργάτος, Στολτίδης (78’ Καφές), Καρεμπέ, Γεωργιάδης (46’ Καστίγιο), Τζόρτζεβιτς, Νινιάδης (46’ Χούτος), Ζιοβάνι,

ΑΕΚ (Ίλιε Ντουμιτρέσκου): Σ. Λυμπερόπουλος, Αμπονσά, Κρέικ, Κατσουράνης, Κασάπης (9’ Ποπόφ), Ζαγοράκης, Πέτκοφ, Λάκης, Τσιάρτας (89’ Σ. Κωνσταντινίδης), Ν. Λυμπερόπουλος, Οκκάς (83’ Ρούσεφ).

Απίστευτο κι όμως αληθινό: Η ΑΕΚ έχει παραταχθεί σε ντέρμπι με 10 παίκτες!

Το ματωμένο ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακός

«Μέτοχοι της ΑΕΚ ο Τζον Τραβόλτα και η Σοφία Λόρεν»

Ένας αγώνας χωρίς ηττημένους. Το φιλικό του Ολυμπιακού με τη μικτή ομάδα της Μακρονήσου

Όταν ο Λάμπρος Χούτος ήταν «ένας σταρ για το 2000»