Η παράδοση εναντίον του Ολυμπιακού στη μάχη του τίτλου

Βάσει τίτλων και κυρίως πρωταθλημάτων, ο Ολυμπιακός είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του ελληνικού ποδοσφαίρου από το 1996 μέχρι τις μέρες μας.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν την πρώτη τη τάξει κούπα επί 7 διαδοχικές φορές (1997-2003), μετά επί 5 (2005-2009) και τέλος επί 7 (2011-2017).

Από καταβολής Α’ Εθνικής η ομάδα του Πειραιά έχει πανηγυρίσει 29 τίτλους και σε όλες αυτές τις σεζόν υπήρχε ένα πολύ ενδιαφέρον στατιστικό: είτε δεν έχασε ούτε μία φορά στην έδρα της είτε… επέτρεψε μόλις μία ήττα!

Αν κρίνει κανείς από τη συγκεκριμένη παράδοση, ο Ολυμπιακός δεν έχει… τύχη, καθώς έχει ήδη φύγει 2 φορές με σκυμμένο κεφάλι από το «Γ. Καραϊσκάκης».

Το Sport-Retro.gr θυμίζει τις περιπτώσεις που οι «ερυθρόλευκοι» υπέστησαν εντός έδρας ήττα, αλλά εν τέλει κατάφεραν να πανηγυρίσουν στο τέλος της σεζόν.

Θα συνεχιστεί άραγε αυτή η αρνητική παράδοση μετά και την ήττα από την ΑΕΚ ή θα κάνει το ντεμαράζ στο τελευταίο τρίτο του πρωταθλήματος;

***

1965-66: Ολυμπιακός – Πανιώνιος 1-4

Ένα από τα πιο «τρελά» αποτελέσματα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, όχι μόνο λόγω ονομάτων, αλλά και επειδή ο Ολυμπιακός ήταν αήττητος!

Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο ματς της 5ης Ιανουαρίου 1966 με φαλτσαριστό σουτ του Γρηγόρη Αγανιάν μόλις στο 1ο λεπτό, προτού επέλθει η κατάρρευση.

Ο Πανιώνιος ισοφάρισε στο 15’ με δυνατό σουτ του Θανάση Ιντζόγλου που κόντραρε και άλλαξε πορεία, ενώ 8 λεπτά αργότερα, από σέντρα-σουτ του Παναγιώτη Καραγιαννόπουλου, ο Γιάννης Φρονιμίδης πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο και η μπάλα βρέθηκε στα δίχτυα του για δεύτερη φορά.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός εγκαταστάθηκε στα καρέ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως εκμεταλλεύθηκαν την κάκιστη εμφάνιση του Φρονιμίδη για να φτάσουν στο θριαμβευτικό 1-4 με τα μακρινά σουτ των Ιντζόγλου (87’) και Αχιλλέα Αθανασούλα (88’).

*Το τέλος της σεζόν βρήκε τον Ολυμπιακό πρωταθλητή για πρώτη φορά από καταβολής Α’ Εθνικής κι ενώ χρειάστηκε να περάσουν 7 χρόνια ξηρασίας

1980-81: Ολυμπιακός – Πανιώνιος 1-2

Γηπεδούχος ο Ολυμπιακός αλλά στη Νέα Φιλαδέλφεια, εξαιτίας των προβλημάτων στο Στάδιο Καραϊσκάκη από τη σεισμική ακολουθία στις νήσους Αλκυονίδες το διάστημα 24 Φεβρουαρίου-4 Μαρτίου 1981.

Ένας πρώην άσος του Παναθηναϊκού και μέλος της θρυλικής ομάδας του «Γουέμπλεϊ», ο Τάκης Παπαδημητρίου, έδωσε το προβάδισμα στον Πανιώνιο με τη συμπλήρωση 59 λεπτών αγώνα.

Ο Κώστας Ορφανός απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο (κεφαλιά στο 63’) και οι «ερυθρόλευκοι» φίλαθλοι άρχισαν να φωνάζουν «Συρίγο-Συρίγο, σου έρχεται σε λίγο», με αποδέκτη τον τερματοφύλακα των τυπικά φιλοξενούμενων.

Τελικά, ο προερχόμενος από τα τσικό του Ολυμπιακού κατέγραψε πολλές αποκρούσεις, ενώ στον αντίποδα ο Παπαδημητρίου επανήλθε με τρομερό γυριστό σουτ στο 68ο λεπτό και χάρισε τη νίκη στον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.

*Ο Ολυμπιακός παραχώρησε άλλες 2 εντός έδρας ισοπαλίες (με τον αδύναμο Παναθηναϊκό εκείνη τη σεζόν και τον κακό του δαίμονα την Κόρινθο), όμως κατέκτησε σχετικά εύκολα το 2ο σερί πρωτάθλημα, το οποίο δεν μπορεί παρά να αφιερώθηκε στους 21 φιλάθλους που έχασαν τη ζωή τους 1,5 μήνα πριν από το ματς με τον Πανιώνιο

1982-83: Ολυμπιακός – ΑΕΛ 0-1

Αγκαλιά με τον τίτλο ήταν στις 29 Μαΐου 1983 ο Ολυμπιακός, αφού μετά το ματς με την ΑΕΛ απέμεναν άλλες 4 αγωνιστικές και είχε διαφορά ασφαλείας.

Στην πρώτη σπουδαία σεζόν της ιστορίας τους στην Α’ Εθνική, κι ενώ είχε προηγηθεί η συμμετοχή στον τελικό του Κυπέλλου του 1982 (ήττα από τον Παναθηναϊκό με 1-0), οι «βυσσινί» πανηγύρισαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη επί των «ερυθρολεύκων».

Ο Κώστας Μαλουμίδης αποδείχθηκε δήμιος του Ολυμπιακού, καθώς μετά τα 2 γκολ του στο 2-0 του Αλκαζάρ (9/1/1983), παραβίασε την εστία του Νίκου Σαργκάνη και στο Στάδιο Καραϊσκάκη.

Με μία όμορφη λόμπα στο 5ο λεπτό, ο 27χρονος τότε επιθετικός χάρισε στους «βυσσινί» μία πολύ σπουδαία νίκη, η οποία όπως αποδείχθηκε ήταν καταλυτική για την κατάληψη της 2ης θέσης στην ισοβαθμία με την ΑΕΚ.

*Ο Ολυμπιακός δεν έχασε από άλλη ομάδα στην έδρα του (παραχώρησε ισοπαλίες σε ΑΕΚ, Άρη, Μακεδονικό) και δικαίως έφτασε στην κατάκτηση του 4ου διαδοχικού πρωταθλήματος

1986-87: Ολυμπιακός – Άρης 1-2

Το τελευταίο πρωτάθλημα πριν από την έναρξη των «πέτρινων χρόνων» επεφύλασσε μόλις μία εντός έδρας ήττα, κι αυτή από τον 11ο της τελικής βαθμολογίας Άρη.

Ανήμερα της συμπλήρωσης 6 ετών από την τραγωδία της Θύρας 7 και με το σύνθημα «αδέρφια ζείτε, εσείς μας οδηγείτε» να δονεί συχνά το ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε από τους αδύναμους «κίτρινους» της εποχής.

Ο Νίκολα Νίκιτς (μετέπειτα άσος του ΠΑΟΚ) άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με ψύχραιμο πλασέ, στιγμές αργότερα ο Νίκος Αναστόπουλος έχασε σπουδαία ευκαιρία για να βάλει ένα υπέροχο γκολ με ανάποδο ψαλίδι, στο 36’ ο Κώστας Μουρατίδης διπλασίασε το προβάδισμα του Άρη και στο 62’ ο Αλέξης Αλεξίου διαμόρφωσε με πέναλτι.

*Αχτύπητος ο Ολυμπιακός, ο οποίος θα μπορούσε να κατακτήσει πρωτάθλημα για πρώτη φορά με 2 εντός έδρας ήττες αν ο Γιώργος Κωστίκος δεν ισοφάριζε σε 1-1 στο 84’ το ντέρμπι του ΟΑΚΑ με τον ΠΑΟΚ.

1997-98: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-1

Η δυναστεία του Ολυμπιακού είχε αρχίσει και, μάλιστα, σε μία σεζόν που δεν ηττήθηκε ούτε μία φορά εντός έδρας, ώσπου έφτασε η 3η αγωνιστική της επόμενης αγωνιστικής περιόδου και η… Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 1997.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν τα… άχαστα, ο Ηλίας Ατματσίδης δεν λύγιζε με τίποτα και στο 61ο λεπτό, έπειτα από έξυπνη μπαλιά του Τόνι Σαβέβσκι, ο συνήθης ύποπτος των ντέρμπι Ντέμης Νικολαΐδης χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς έχασε βαθμούς στο ΟΑΚΑ, δεδομένου ότι στα άλλα 16 ματς είχε ισάριθμες επιτυχίες!

*Πολύ πιο δύσκολα από την περυσινή σεζόν, αφού ο Παναθηναϊκός επανήλθε δυναμικά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κατακτήσει το 2ο διαδοχικό (και κομβικό) πρωτάθλημα, με συνέπεια δειλά-δειλά να αφήσει πίσω του τα «πέτρινα χρόνια»

2001-02: Ολυμπιακός – Άρης 0-1

Αφού κύλησαν 3 σεζόν χωρίς καμία εντός έδρας ήττα, ο Ολυμπιακός πληγώθηκε για δεύτερη φορά στο συγκεκριμένο αφιέρωμα από τον Άρη.

Το ημερολόγιο έγραφε 27 Ιανουαρίου 2002 και οι «ερυθρόλευκοι» προέρχονταν από 70 σερί ματς που δεν έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι από το ΟΑΚΑ ως γηπεδούχοι!

Τα λεπτά κυλούσαν και ο Ολυμπιακός κινδύνευε να μην βρει δίχτυα για πρώτη φορά μετά από 38 σερί εντός έδρας ματς, όταν ο Σαΐντ Τσιμπά έβγαλε τη σέντρα από αριστερά στο 79’ και ο Νορντίν Τζμπαρί νίκησε τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο.

*Πράγματι, οι «ερυθρόλευκοι» δεν σκόραραν εκείνο το βράδυ και τα φίδια έζωναν τον κόσμο τους, αφού στο ΟΑΚΑ είχαν καταγράψει 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα, όμως μετά το 4-3 επί της ΑΕΚ στις 20 Απριλίου και το 1-5 επί του Άρη στο άδειο λόγω τιμωρίας γήπεδο Χαριλάου (σ.σ. αυτό θα πει εκδίκηση) πήραν το πρωτάθλημα

2002-03: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-2

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με κεφαλιά του συνήθη υπόπτου σε ντέρμπι Ντέμη Νικολαΐδη, έπειτα από σέντρα του Βασίλη Μπορμπόκη, ενώ ο Φάνης Κατεργιαννάκης δεν επέτρεψε σε δύο περιπτώσεις στον Ίλια Ίβιτς να διπλασιάσει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Το γήπεδο της Ριζούπολης πήρε φωτιά στο 70’, όταν ο Στέλιος Γιαννακόπουλος έφερε το ματς στα ίσα και οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού ενδεχομένως να πίστεψαν ότι κοντοζυγώνει το κερασάκι στην τούρτα των επερχόμενων γενεθλίων (την επόμενη ημέρα ο σύλλογος έκλεινε τα 78).

Ωστόσο, η Κυριακή της Αποκριάς του 2003 βάφτηκε «κιτρινόμαυρη», αφού όταν το ρολόι έδειχνε 90+5’, ο Mπορμπόκης έκανε την κάθετη μπαλιά και ο Κώστας Κατσουράνης με ένα ευθύβολο σουτ χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 2-1.

***

Το Sport-Retro.gr αναφέρει ενδεικτικά και τις υπόλοιπες εντός έδρας ήττες του Ολυμπιακού στα πιο πρόσφατα χρόνια της κυριαρχίας του στο πρωτάθλημα.

***

Όπως εύκολα διαπιστώνει κανείς, ο Ολυμπιακός δεν… νικιέται εντός έδρας και από τη στιγμή που εφέτος που έχει ήδη χάσει 2 φορές (από Ατρόμητο και ΑΕΚ) καλείται να ξορκίσει αυτήν την κατάρα.

Σε αυτό το αφιέρωμα… πρωταθλητής αναδεικνύεται ο Πανιώνιος, ο οποίος έχει καταγράψει 3 σχετικές επιτυχίες στο εκάστοτε “ερυθρόλευκο” άνδρο και που στις 18 Φεβρουαρίου θα μεταβεί στο “Γ. Καραϊσκάκης”.