Η μέρα που ο Ίαν Ρας έφτασε τα 250 γκολ με τη Λίβερπουλ

Ο Ίαν Ρας αποτελεί τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία της Λίβερπουλ με 346 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, επίδοση που πολύ δύσκολα θα ξεπεραστεί.

To match programme

Μία ημερομηνία-ορόσημο για την επιτυχημένη καριέρα του μυστακοφόρου Ουαλού ήταν η 9η Οκτωβρίου 1990, όταν ένα φαινομενικά αδιάφορο ματς με την Κρου για τον 2ο γύρο του League Cup απέκτησε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

H πρώτη αναμέτρηση είχε διεξαχθεί στο «Άνφιλντ» πριν από 14 βραδιές και είχε βρει νικητές τους «κόκκινους» με 5-1, μόλις λίγους μήνες μετά την κατάκτηση του τελευταίου πρωταθλήματος της ιστορίας τους.

Ο Ίαν Ρας είχε σημειώσει δύο γκολ σε εκείνο το ματς, εν συνεχεία δεν βρήκε δίχτυα κατά της Σάντερλαντ και της Ντέρμπι, όμως δεν υπήρχε περίπτωση να τριτώσει το αρνητικό σερί.

Στις 19:30 ώρα Αγγλίας, υπό το βλέμμα 7.200 θεατών στο «Γκρέστι Ρόουντ» και διαιτητή τον Πολ Χάρισον, η Λίβερπουλ παρατάχθηκε για τη ρεβάνς-αγγαρεία κόντρα στην Κρου, με τον Ουαλό να φέρει φανέλα βασικού.

Ένα από τα γκολ του

Ο ίδιος άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του Ντέιλ Τζάσπερ, ενώ στο 42’ ο Στιβ Στόντον διπλασίασε το προβάδισμα των «κόκκινων» έπειτα από άστοχη έξοδο του Ντιν Γκρέιγκους.

Ο Ρας χρειαζόταν ακόμη ένα γκολ για να φτάσει τα 250 σε 422 συμμετοχές και τελικά το έβαλε με κεφαλιά προ κενής εστίας στο 49ο λεπτό, ύστερα από σέντρα του Τζον Μπαρνς.

Εξ επαφής προ κενής εστίας ολοκλήρωσε ο Ουαλός το χατ-τρικ του στο 74ο λεπτό, προτού o Άντι Σάσεξ σημειώσει το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους στο 86ο λεπτό.

Το 250ό γκολ του Ρας με την κόκκινη φανέλα μπήκε 11 ημέρες πριν από τα 29α γενέθλιά του, ενώ σχεδόν δύο χρόνια αργότερα, στις 18 Οκτωβρίου 1992, έφτασε τα 287 γκολ, ξεπέρασε τον Ρότζερ Χαντ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Λίβερπουλ.

Η σύνθεση της Λίβερπουλ (Κένι Νταλγκλίς): Γκρόμπελαρ, Άμπλετ, Μπάροους, Νίκολ, Βένισον, Γκιλέσπι, Μαρς, Χόουτον, Ρας, Μπαρνς (57’ Ρόσενταλ), Στόντον.