Ντοκουμέντο: Ο Παναθηναϊκός με ερυθρόλευκα για να τιμήσει τον Ολυμπιακό

Άλλες εποχές, άλλα ήθη…

Σίγουρα, η δημιουργία του ΠΟΚ από τα τέλη της δεκαετίας του 1920 είχε συσφίξει τις σχέσεις μεταξύ του Παναθηναϊκού, του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ.

Ωστόσο, σε ορισμένες περιπτώσεις οι τρεις πιο επιτυχημένοι, βάσει τίτλων, σύλλογοι της χώρας ξεπερνούσαν τα όρια της… αβρότητας.

Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα, με αφορμή και το επικείμενο ντέρμπι Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός, καταγράφηκε στις 21 Μαΐου 1934.

Τότε, με τρεις αγωνιστικές να απομένουν, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κλειδώσει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και το διήμερο 20-21 Μαΐου κλήθηκαν να δώσουν φιλικούς αγώνες με τη Σεντ Γκάλεν στο Ποδηλατοδρόμιο.

«Κλικ» από το φιλικό

Στη δεύτερη περίπτωση, μάλιστα, θα αντιμετώπιζαν την ελβετική ομάδα με συμπαίκτες μερικούς άσους του Παναθηναϊκού – κοινώς θα παρατασσόταν μία μικτή «αιωνίων».

Αμφότερες οι ελληνικές ομάδες νίκησαν τη Σεντ Γκάλεν (4-3 το «τριφύλλι», 5-0 ο «δαφνοστεφανωμένος έφηβος») και, κατόπιν, προετοιμάστηκαν για την κοινή τους «μάχη».

Φυσικά, το γεγονός που έμεινε στην Ιστορία δεν ήταν η φιλική νίκη με 5-3, αλλά ότι οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού φόρεσαν τα ερυθρόλευκα.

Μάλιστα, σύμφωνα με ρεπορτάζ της εφημερίδας «Αθλητικά Χρονικά», στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες θα έβγαζαν τα ερυθρόλευκα και θα έπαιζαν με πράσινα (δεν έχει διασωθεί σχετική φωτογραφία, αλλά μικρή σημασία έχει).

Μην βιαστείτε να σχολιάσετε ΜΟΝΟ ότι στις μέρες μας επικρατεί πολύ πιο έντονο παρασκήνιο από τότε. Αναλογιστείτε ΚΑΙ για την υψηλή ποιότητα ήθους που χάθηκε από όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές στα ποδοσφαιρικά δρώμενα (παίκτες, παράγοντες, φίλαθλοι…).

Στην ιστορική φωτογραφία της εφημερίδας «Αθλητικά Χρονικά» ποζάρουν οκτώ παίκτες του Παναθηναϊκού και έξι του Ολυμπιακού, ο ένας εξ αυτών (Γιάννης Βάζος) με πολιτική ένδυση.

Αναφορικά με το φιλικό του Φαλήρου, στο πρώτο ημίωρο είχαν σημειωθεί τα έξι από τα οκτώ γκολ, ενώ η Σεντ Γκάλεν είχε παραταχθεί πιο διαβασμένη σε σχέση με τα προηγούμενα ματς.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της εφημερίδας «Αθλητικά Χρονικά», ο Λεωνίδας Ανδριανόπουλος άνοιξε το σκορ με σουτ, έπειτα από σέντρα του Σταματάκη στο 3ο λεπτό, προτού η ελβετική ομάδα ανατρέψει τα δεδομένα στο 9’ και το 16’ (με ισάριθμα σουτ του… μέσα δεξιά).

Ο Συμεωνίδης απάντησε με πέναλτι στο 25’, ο… έξω δεξιά της Σεντ Γκάλεν βρήκε δίχτυα στο 26’ και στο 30’ ο Μπαλτάσης ολοκλήρωσε τον χορό των γκολ του α’ ημιχρόνου, έπειτα από επέλαση του Μηγιάκη.

Εν αντιθέσει με το πρώτο μισό του αγώνα, στο δεύτερο ο πρωταγωνιστής ήταν ένας, ο Δημήτρης Σοφιανόπουλος του Παναθηναϊκού, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (στο 14’ και το 29’ του β’ ημιχρόνου), διαμορφώνοντας το τελικό 5-3 υπέρ της μικτής.

Φυσικά, η Ιστορία δεν έχει καταγράψει μόνο τους άσους των «πρασίνων» να φορούν ερυθρόλευκα αλλά και το ανάποδο…

*Κάντε like στο Facebook και follow στο Twitter και το Instagram για να μαθαίνετε άμεσα τις ιστορίες της πιο… ρετρό ιστοσελίδας της χώρας