Παναθηναϊκός-Ξάνθη 3-3 παρ.: Το τρομερό ματς με την «πράσινη» πρόκριση στο 119’

Η σεζόν 1994-95 αποτελεί μια από τις κορυφαίες του Παναθηναϊκού στα χρόνια του επαγγελματισμού, αφού κατέκτησε το νταμπλ.

Κι αν στο πρωτάθλημα η «αρμάδα» του Χουάν Ραμόν Ρότσα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, στο Κύπελλο ο δρόμος δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα.

Μόλις στις 20 Αυγούστου 1994, οι «πράσινοι» χρειάστηκε να σκοράρουν στο 83’ με τον Γιώργο Καπουράνη και στο 89’ με τον Λούη Χριστοδούλου, προκειμένου να ανατρέψουν το προβάδισμα της Αναγέννησης στα Γιαννιτσά και να πάρουν τη νίκη με 3-2.

Βέβαια, μετά το ματς της πρεμιέρας του 5ου ομίλου, το «τριφύλλι» επιβλήθηκε 3-0 του Αιολικού στο «Απ. Νικολαΐδης», 3-0 του Αχαρναϊκού (σ.σ. προπονητής του ο σημερινός πρόεδρος της ομάδας Βασίλης Κωνσταντίνου) στις Αχαρνές και 6-1 της Σπάρτης ξανά στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Έπειτα στη φάση των «32», ο σπουδαίος Απόλλων Αθηνών με τον αείμνηστο Γιάννη Παθιακάκη στον πάγκο του και παίκτες, όπως ο νεαρός Ντέμης Νικολαΐδης, ο Μπλένταρ Κόλα, ο Λευτέρης Βελέντζας ή ο Μπέρναρντ Μπάρνιακ, επικράτησε 2-1 στο ΟΑΚΑ!

Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα γκολ με πέναλτι του Κριστόφ Βαζέχα στο 89ο λεπτό για να μειώσει και να μεταβεί με λίγο πιο ανεβασμένη ψυχολογία στο γήπεδο της Ριζούπολης.

Στις 30 Νοεμβρίου 1994, ο Χουάν Χοσέ Μπορέλι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 43’, ο Στράτος Αποστολάκης διπλασίασε το «πράσινο» προβάδισμα με φάουλ στο 61’ και στην εκπνοή ο Μπορέλι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (0-3).

Στον αντίστοιχο γύρο η Ξάνθη πρώτα λύγισε εκτός έδρας τον Πανσερραϊκό με το επικό 4-5 και εν συνεχεία… μιμήθηκε τον επόμενο αντίπαλό της Παναθηναϊκό (3-0) στη ρεβάνς.

Τα αφιερώματα του Sport-Retro.gr στον Παναθηναϊκό

«Πάγωσε» περισσότερο το ΟΑΚΑ

Υπό το βλέμμα περίπου 5.000 θεατών (3.966 τα εισιτήρια), η ακριτική ομάδα υποδέχθηκε το «τριφύλλι» στις 21 Δεκεμβρίου, αλλά το γκολ του Γιώργου Δώνη στο 65’ έγειρε για τα καλά την πλάστιγγα υπέρ των «πρασίνων».

Η ρεβάνς του ΟΑΚΑ ορίστηκε για την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 1995 και μόλις 1.794 ψυχές θεώρησαν ότι θα έχει ενδιαφέρον, δεδομένου ότι εκείνη την εποχή η Ξάνθη διένυε μόλις την έκτη σεζόν της στην Α’ Εθνική.

Ο Ρότσα, πάντως, παρέταξε βασικούς εκείνο το παγωμένο απόγευμα, με τη διαφορά ότι στα γκολπόστ επέλεξε τον Αντώνη Νικοπολίδη και όχι τον Γιόζεφ Βάντσικ, διότι ήθελε να τον επιβραβεύσει για τη σπουδαία εμφάνιση στο πρώτο ματς.

Μόλις στο 4ο λεπτό, η Ξάνθη ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με εναέριο πλασέ του Βεριντιάνο Μαρτσέλο που αιφνιδίασε τον νεαρό τερματοφύλακα από την Άρτα.

Ένα πλασέ του Ζήση Βρύζα και ένα ευθύβολο σουτ του Χριστοδούλου ήταν οι επόμενες φάσεις, ώσπου στο 24’ αποχώρησε τραυματίας ο Ιβάν Μίτεφ.

Λούης Χριστοδούλου, Δημήτρης Μάρκος και Κριστόφ Βαζέχα (τετ-α-τετ στο 39′) απείλησαν με νέα σουτ, αλλά ο Γιώργος Γιουργούσης τους σταμάτησε.

Η τελευταία επιθετική προσπάθεια του Παναθηναϊκού προήλθε από σπουδαία συνεργασία, σέντρα του Γιώργου Καπουράνη από αριστερά και κεφαλιά του Γιώργου Δώνη που κατέληξε άουτ.

Στο β’ ημίχρονο, ο Βρύζας βγήκε στην κόντρα και σούταρε με το μυτάκι, αλλά ο Νικοπολίδης δεν αισθάνθηκε άγχος για να τον εξουδετερώσει, εν αντιθέσει με το πλασέ του Μαρτσέλο που σταμάτησε δύσκολα με το δεξί του πόδι.

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: Το πρώτο ντέρμπι του… ευρώ

Έξι γκολ, εννέα κίτρινες, μια κόκκινη, δύο πέναλτι

Στο 75’ καταγράφηκε η αποβολή του Γιούρι Ζαλέσκι και η διπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 89′ (σουτ Βαζέχα-Δώνη), ώσπου η σειρά οδηγήθηκε στην παράταση.

Συνολικά ο διαιτητής Αστερής έδειξε εννέα κίτρινες, στην πλειοψηφία τους για παίκτες της Ξάνθης, καθώς και την κόκκινη του Ζαλέσκι.

Η ημίωρη διαδικασία άρχισε με καρφωτή κεφαλιά του Ανδρέα Λαγωνικάκη που απέκρουσε ο τρομερός Γιουργούσης, αλλά στο 95′ ο Γιώργος Γεωργιάδης του Χαραλάμπους στόπαρε υπέροχα και με δεξί γυριστό σουτ ισοφάρισε.

Ο Μάρκος έχασε κλασικότατη ευκαιρία για το 2-1, αφού τον σταμάτησε ενστικτωδώς με τα πόδια ο Γιουργούσης, ο οποίος τραυματίστηκε και στο 99′ έδωσε τη θέση του στον 19χρονο Γιάννη Τσακωνάκη.

Στη 10η επαγγελματική του συμμετοχή, ο νεαρός γκολκίπερ κλήθηκε αμέσως να αποκρούσει το πέναλτι του Χριστοδούλου στο 102′ (το κέρδισε ο Στράτος Αποστολάκης από τον Χρήστο Μαλαδένη) και τα κατάφερε!

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Το πρώτο ντέρμπι στη Λεωφόρο μετά από 16 χρόνια

Ο Βαζέχα, πάντως, έγραψε το 2-1 με διαγώνιο κοντινό πλασέ στο 108′ και όλα έδειχναν τελειωμένα στο ΟΑΚΑ, αφού οι 10 κατάκοποι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν πλέον δύο γκολ σε 12 λεπτά στο ΟΑΚΑ. Αλίμονο.

Στην επόμενη κατεβασιά της Ξάνθης ο Αστερής θεώρησε ότι ο Καλιτζάκης βρήκε την μπάλα με το χέρι και έναν πρώην «πράσινος», ο Νίκος Καραγεωργίου, ισοφάρισε με πέναλτι.

Το 2-2 του 110′ ήταν σκορ πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό, όμως, το 2-3 του 115′ ευνοούσε την ακριτική ομάδα των 10 παικτών και των δύο αναγκαστικών αλλαγών, εκ των οποίων η μία τερματοφύλακα!

Το τσιγάρο του «καπετάνιου»

Εν αντιθέσει με τον Γ.Χ. Γεωργιάδη που έχασε τετ-α-τετ, ο Μπάμπης Ζεκερίδης σκόραρε μετά από πάσα του Βρύζα και έβαλε την Ξάνθη σε θέση οδηγού!

Μάλιστα ακούστηκαν και κάποιες αποδοκιμασίες με αποδέκτη τον Αντώνη Νικοπολίδη, που ανάγκασαν τον Ρότσα να δηλώσει μετά το ματς: «Δεν πρέπει να πετροβολεί ο κόσμος τους παίκτες. Ο Αντώνης με την απόδοσή του στην Ξάνθη, ουσιαστικά, μας χάρισε την πρόκριση».

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Το «ντέρμπι του Αποστολάκη»

Ο κάτοχος του Κυπέλλου απείχε μια ανάσα από έναν οδυνηρό αποκλεισμό, ώσπου στο 119′ κέρδισε κόρνερ από αριστερά.

Ο Λαγωνικάκης το εκτέλεσε, η μπάλα πήγε στην άλλη πλευρά, ο Θανάσης Κολιτσιδάκης «κλάδεψε» έναν αντίπαλο αλλά δεν σφυρίχτηκε φάουλ, ο Αποστολάκης έδωσε στον Βαζέχα, εκείνος σούταρε από μακριά, ο Τσακωνάκης απέκρουσε ασθενώς και μετά από κόντρα ο επερχόμενος Καπουράνης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα!

Ο Γιώργος Βαρδινογιάννης, ο οποίος βρισκόταν στα πέριξ του αγωνιστικού χώρου καθ’ όλη τη διάρκεια της παράτασης, άναψε τσιγάρο ανακουφισμένος.

Σίγουρα χρειάστηκε άλλο ένα όταν ο Γιόζεφ Βάντσικ απέκρουσε το πέναλτι του Αλέκου Αλεξανδρή στο τέλος του δεύτερου προημιτελικού με τον Ολυμπιακό.

Και πολλά περισσότερα κατά τη διάρκεια του τελικού με την ΑΕΚ, μέχρι τη στιγμή που ο Κριστόφ Βαζέχα σημείωσε το μοναδικό γκολ στο 113′ της παράτασης, με εκείνο το πέναλτι που καταλόγισε ο Φίλιππος Μπάκας…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Αστερής

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.794

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Νικοπολίδης, Αποστολάκης, Καλιτζάκης, Κολιτσιδάκης, Μαραγκός (62′ Λαγωνικάκης), Μάρκος, Δώνης (99′ Γεωργιάδης Γ.Σ.), Καπουράνης, Χριστοδούλου, Βαζέχα, Γεωργιάδης Γ.Χ.

ΞΑΝΘΗ (Βλάντιμιρ Ταμπόρσκι): Γιουργούσης (98′ Τσακωνάκης), Ζαλέσκι, Καραγεωργίου, Κεχαγιάς, Μίτεφ (26′ Ιωσηφίδης), Βιλανάκης, Μαλαδένης, Τζάτζος, Μαρσέλο (97′ Ζεκερίδης), Βρύζας, Τεγγελίδης.