Ρεκόρ ετών 35: Τα 21 επιθετικά ριμπάουντ του Μόουζες Μαλόουν

Ο Μόουζες Μαλόουν έχει συμπεριληφθεί σε περίοπτη θέση της λίστας των κορυφαίων ριμπάουντερ του NBA.

Με μία γρήγορη αναζήτηση σε δημοσιεύματα που αφορούν τον μακαρίτη, καθώς και σε video, εύκολα διαπιστώνει κάποιος ότι μαζί με τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ ήταν οι καλύτεροι σέντερ της γενιάς του.

Ο MVP του πρωταθλήματος το 1979, το 1982 και το 1983 είχε βρει τον τρόπο να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, ιδίως εκείνα που βρίσκονταν προς την πλευρά του αντιπάλου.

Το όνομα του Μαλόουν αναφέρεται δύο φορές στη λίστα των παικτών με τα περισσότερα ριμπάουντ σε έναν αγώνα από το 1973, όταν και άρχισε αναλυτικότερη καταγραφή της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Σε αμφότερες τις περιπτώσεις, ο «chairman of the boards» (σ.σ. «πρόεδρος των ταμπλό» σε ελεύθερη μετάφραση) μάζεψε πιο πολλά επιθετικά παρά αμυντικά ριμπάουντ!

Αν δεν σας κάνει εντύπωση, τότε πρέπει να μάθετε ότι από τις 27 περιπτώσεις που ένας παίκτης πήρε 30 ή περισσότερα «σκουπίδια» σε ένα ματς, μόλις στις 3 τα επιθετικά υπερίσχυσαν των αμυντικών!

Κοινώς, ο Μόουζες Μαλόουν τις δύο φορές και ο Ντένις Ρόντμαν την άλλη (το 1992 σε ματς των Ντιτρόιτ Πίστονς με τους Ιντιάνα Πέισερς) αποτελούν τους μοναδικούς που αποδείχθηκαν τόσο… θρασείς κάτω από τα αντίπαλα καλάθια.

Ο εκλιπών κατέχει το σχετικό ρεκόρ από το 1973, αφού στις 9 Φεβρουαρίου 1979 συγκέντρωσε 37 ριμπάουντ σε αναμέτρηση των Χιούστον Ρόκετς με τους Νιου Όρλεανς Τζαζ.

Ίσως. Πολύ δύσκολα, αλλά ίσως, το συγκεκριμένο επίτευγμα να καταρριφθεί. Αυτό, όμως, που κάνει πέρα ακόμα και τη φράση «ποτέ μην λες ποτέ» είναι το εκκωφαντικό κατόρθωμα της 11ης Φεβρουαρίου 1982.

Σαν σήμερα πριν από 35 χρόνια, ο Μόουζες Μαλόουν συγκέντρωσε 21 επιθετικά ριμπάουντ και… μόλις 11 αμυντικά. Ούτε 10 ούτε 15, αλλά 21 επιθετικά ριμπάουντ σε 44 λεπτά! Σχεδόν μισό ριμπάουντ στην αντίπαλη ρακέτα ανά λεπτό!

Αντίπαλος των Ρόκετς σε εκείνο το ματς ήταν οι Σιάτλ Σουπερσόνικς και το τελικό σκορ έγραψε 117-100 υπέρ της ομάδας του Χιούστον.

Ο Μαλόουν μάζεψε 11 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα 10 στο δεύτερο, ενώ συνολικά είχε 15 και 17 αντίστοιχα.

Αν σας μπέρδεψαν οι πολλοί αριθμοί, τότε κρατήστε το εξής: ο μακαρίτης είχε πάρει 32 ριμπάουντ και όλοι οι άσοι των Σουπερσόνικς τρία λιγότερα.

Θα ήταν μεγάλη παράλειψη αν δεν γινόταν αναφορά στους 38 πόντους του, δεδομένου ότι στην προαναφερθείσα λίστα των 27 κορυφαίων ριμπάουντερ σε ένα ματς, μόνο ο Έλβιν Χέις είχε σημειώσει περισσότερους (43 κόντρα στους Ατλάντα Χοκς στις 17 Νοεμβρίου του 1973).

Βέβαια, ο άσος των Κάπιταλ Μπούλετς τους είχε βάλει σε 48 λεπτά, ήτοι 4 περισσότερα από τον Μαλόουν, ο οποίος επί σειρά ετών κατέγραφε μέσο όρο +25 πόντων και +17 ριμπάουντ ανά αγώνα.

Λίγες ημέρες πριν από τον θάνατό του στις 13 Σεπτεμβρίου 2015, ο Αντρέ Ντράμοντ, σέντερ των Ντιτρόιτ Πίστονς, είχε «αποκαλύψει» ένα από τα τρικ του εκλιπόντος.

«Το πρώτο σουτ που έκανε ήταν συνήθως βιαστικό και χωρίς άλμα με σκοπό να υποχρεώσει τον αντίπαλο να κάνει άλμα και να χάσει τη θέση του. Μετά κυνηγούσε την αναπήδηση της μπάλας ή το έρμπολ για να την πάρει όπως ήθελε και να σκοράρει», είχε πει ο 23χρονος αλλά παρατηρητικότατος Ντράμοντ.

Λεπτομέρεια: Ο Μόουζες Μαλόοουν ήταν 2.08μ., σε μία εποχή που οι περισσότερες ομάδες διέθεταν σέντερ, οι οποίοι… αγνάντευαν τον κόσμο από τα 2.13μ.

Προφανώς και αποτελεί τον κορυφαίο «συλλέκτη» επιθετικών ριμπάουντ του ΝΒΑ με 7.382, είναι πέμπτος στα αμυντικά με 10.452 και τρίτος στο σύνολο με 17.834.

Ο εξαίρετος συνάδελφος Γιάννης Ζωιτός είχε παραθέσει την παρακαταθήκη του Μαλόουν με κείμενό του στην ιστοσελίδα Contra.gr και το παρακάτω video θα σας πείσει ότι ο Ντράμοντ είχε δίκιο.