Γκολ-κίπερ! Όταν σκοράρουν οι τερματοφύλακες

Η «Κάθε Κυριακή» για τέταρτη Κυριακή στο Sport-Retro.gr, με ένα ξεχωριστό αφιέρωμα που αφορά σε τερματοφύλακες της Α’ Εθνικής, αλλά όχι λόγω… ιδιότητας (υπάρχουν και bonus).

Ειδική μνεία σε εκείνους που άφησαν τα γκολπόστ τους, βρέθηκαν κοντά στα αντίπαλα καρέ και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κατάφεραν να σκοράρουν!

Αναλυτικά:

Ανδρέας Φιλώτας

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας μπορεί να υποβιβάστηκε το 1968 από την Α’ Εθνική και, μάλιστα, με τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος (76 γκολ παθητικό), αλλά ο βασικός τερματοφύλακας πέτυχε κάτι πρωτόγνωρο για τα ελληνικά δεδομένα.

Ο 27χρονος διεθνής Ανδρέας Φιλώτας σκόραρε στο 87ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Πανσερραϊκό από το σημείο του πέναλτι και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με 2-1.

Εκείνη τη μέρα, 27 Ιανουαρίου 1968, γράφτηκε ιστορία στο παλαιό ΓΣΠ της Λευκωσίας, καθώς ο Κύπριος έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας στα χρονικά της Α’ Εθνικής που σημείωνε γκολ.

Γιώργος Σιδηρόπουλος

Ο αείμνηστος γκολκίπερ από την Ελασσόνα με σπουδαία καριέρα σε Α.Ο. Τρίκαλα, Πιερικό, ΑΕΚ, ΑΕΛ, Ατρόμητο και Διαγόρα, αντέγραψε το επίτευγμα του Φιλώτα τέσσερα χρόνια αργότερα.

Το ημερολόγιο έλεγε 12 Μαρτίου 1972, όταν στο 50ό λεπτό σκόραρε με πέναλτι απέναντι στον εμβληματικό Τάκη Οικονομόπουλο του μετέπειτα πρωταθλητή Παναθηναϊκού και περιόρισε το μέγεθος της εντός έδρας ήττας σε 2-1.

Ο Σιδηρόπουλος σημείωσε το δεύτερο και τελευταίο γκολ της καριέρας του την επόμενη χρονιά, αυτή τη φορά κόντρα στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη (6/5/1973), όμως δεν έφτανε για να αποφευχθεί η απώλεια με το ίδιο σκορ (2-1).

Γεράσιμος Σαρρής

Ο τερματοφύλακας Γεράσιμος Σαρρής αγωνίστηκε για τρεις σεζόν (1969-70, 1971-72, 1972-73) στην Α’ Εθνική με τη φανέλα του Ολυμπιακού Βόλου.

Την τελευταία αγωνιστική της περιόδου 1971-72, η ομάδα του είχε ήδη παραμείνει στην κατηγορία και αντιμετώπιζε στη Ριζούπολη τον υποβιβασμένο Απόλλωνα.

Με το σκορ στο 2-0 υπέρ της «ελαφράς ταξιαρχίας» ο αείμνηστος πια Αντώνης Γεωργιάδης, ελλείψει λύσεων από τον πάγκο, αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τον αναπληρωματικό (σ’ εκείνο το ματς) τερματοφύλακα σε ρόλο επιθετικού.

Ο Σαρρής είχε διακριθεί στις προπονήσεις της ομάδας, εξ ου και η υπόσχεση του Μακεδόνα τεχνικού ότι σε κάποιον αγώνα θα χρησιμοποιηθεί σε αυτή τη θέση.

Πέρασε ως αλλαγή στο 61’ αντί του Βασίλη Λιάκου και μόλις 2 λεπτά αργότερα μείωσε προσωρινά με σουτ, προτού γραφτεί το τελικό 4-1.

Συνεπώς, ο Σαρρής έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας που σκόραρε σε αγώνα Α’ Εθνικής χωρίς η μπάλα να έχει προηγουμένως στηθεί στην άσπρη βούλα.

Νίκος Σαργκάνης

Ένας από τους κορυφαίους τερματοφύλακες στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, ο Νίκος Σαργκάνης, δεν ήταν απλώς εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια, αλλά και σπεσιαλίστας στις εκτελέσεις πέναλτι.

Συνολικά, το «Φάντομ» σημείωσε 6 γκολ σε επίπεδο Α’ Εθνικής από την άσπρη βούλα (4 με τη φανέλα του Ολυμπιακού απέναντι σε Αιγάλεω, ΠΑΟΚ, Παναχαϊκή, Ηρακλή τη σεζόν 1984-85 και 2 με εκείνη του Παναθηναϊκού κόντρα σε Εθνικό, ΠΑΣ Γιάννινα την επόμενη περίοδο).

Πιο ξεχωριστή στιγμή του από τα έντεκα βήματα ήταν, αναμφίβολα, στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος 1987-88 μεταξύ των δυο αιώνιων αντιπάλων του ελληνικού ποδοσφαίρου, ο οποίος κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (2-2 κανονικός αγώνας και παράταση).

Αγωνιζόμενος τότε με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (και με μπόλικο παρασκήνιο πριν από το ντέρμπι), ο Σαργκάνης αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή, καθώς απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μηνά Χαντζίδη και Χουάν Χιλμπέρτο Φούνες, ενώ παράλληλα, βρήκε ο ίδιος δίχτυα.

Ηλίας Ατματσίδης

Ο Κοζανίτης τερματοφύλακας αγωνίστηκε για 10 περίπου χρόνια με τη φανέλα της ΑΕΚ, μία περίοδος που μεταφράζεται σε περισσότερους από 300 αγώνες, ενώ είχε ως highlights 2 πρωταθλήματα και 4 κύπελλα.

Μάλιστα, στις 16 Απριλίου 1997 ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και χάρισε στην «Ένωση» το δεύτερο τη τάξει τρόπαιο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Δύο χρόνια μετά, συγκεκριμένα στις 23 Μαΐου 1999, ήρθε η στιγμή να σκοράρει και στο πρωτάθλημα, εν προκειμένω με θύμα την Ξάνθη στο «Ν. Γκούμας».

Ενώπιον 15.000 θεατών, το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1, όταν ο Τόνι Σαβέβσκι κέρδισε πέναλτι από τον Δημήτρη Ζωγραφάκη στο 66ο λεπτό.

Ο Ατματσίδης ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Γιάννη Τσακωνάκη και, όπως αποδείχθηκε, χάρισε στην ΑΕΚ τη συμμετοχή στην προκριματική φάση του Champions League.

Άριαν Μπεκιάι

Το ρολόι στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης» έδειχνε το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο γηπεδούχος ΟΦΗ βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο.

Το εντός έδρας ματς κόντρα στον Πανηλειακό, στις 11 Φεβρουαρίου 2001 είχε χαρακτήρα «τελικού», καθώς κι ο αντίπαλος βρισκόταν σε παρόμοια βαθμολογική θέση.

Η ομάδα του Πύργου προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με γκολ των Σάββα Γιαννακίδη και Μάρτιν Μάντρα, προτού ο Άγγελος Διγκόζης μειώσει στο 79ο λεπτό.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο ΟΦΗ κέρδισε φάουλ κοντά στα καρέ του Σωκράτη Κοψαχείλη και όλοι οι παίκτες βρέθηκαν στην περιοχή για τη σέντρα που θα επιχειρούσε ο Διγκόζης.

Αυτός που πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα ήταν ο τερματοφύλακας Άριαν Μπεκιάι (!) ο οποίος χάρισε έναν «χρυσό» βαθμό στον «όμιλο».

Ο Άριαν Μπεκιάι είχε μιλήσει στο Sport-Retro.gr για το επίτευγμά του, όπως μπορείτε να δείτε ΕΔΩ.

ΒΟΝUS

Χρυσόστομος Μιχαηλίδης

Ο νυν προπονητής τερματοφυλάκων της ΑΕΚ ακολούθησε το παράδειγμα του πρώην συμπαίκτη του (σ.σ. συνυπήρξαν για 4,5 σεζόν), αλλά με τη φανέλα του Ατρομήτου.

Στις 25 Ιανουαρίου 2009, η ομάδα του Περιστερίου υποδεχόταν τον Αγροτικό Αστέρα για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Στο 17ο λεπτό o Ντομινίκ Γουάσι κέρδισε πέναλτι από τον Σταύρο Βαγγελόπουλο και στα 34 του, ο Χρυσόστομος Μιχαηλίδης άνοιξε το σκορ (2-1 υπέρ του Ατρομήτου το τελικό αποτέλεσμα).

Στις 28 Νοεμβρίου 2010 του δόθηκε η ευκαιρία να βρει δίχτυα και σε επίπεδο Super League από την άσπρη βούλα, όμως σημάδεψε ένα από τα δοκάρια του γηπέδου της Τούμπας.

Εντούτοις, ο Ατρόμητος δεν πλήρωσε την αστοχία του Μιχαηλίδη, καθώς πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ (1-0), με σκόρερ τον Στέλιο Σφακιανάκη.

Μιχάλης Παγούδης

Τη σεζόν 2008-09 ο Αγροτικός Αστέρας του Γιώργου Φοιρού κατέγραψε ένα αξιοσημείωτο στατιστικό, καθώς δέχθηκε δύο γκολ από τερματοφύλακες!

Ύστερα από τον Χρυσόστομο Μιχαηλίδη του Ατρομήτου, ο Μιχάλης Παγούδης του Εθνικού έμελλε να πληγώσει ξανά την ομάδα του Ευόσμου και, μάλιστα, με έναν σπάνιο τρόπο.

Στις 22 Μαρτίου οι δύο σύλλογοι διασταύρωναν τα ξίφη τους στην έδρα του Αγροτικού Αστέρα και το σκορ βρισκόταν στο 1-1 μέχρι το 53ο λεπτό.

Τότε, ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων εκτέλεσε βολέ, η μπάλα «έσκασε» στο ημικύκλιο της απέναντι μεγάλης περιοχής, πήρε ύψος, πέρασε πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα Δημήτρη Κυριακίδη και κατέληξε στα δίχτυα!

Ο Παγούδης άργησε να συνειδητοποιήσει τι είχε συμβεί, καθώς νόμιζε πως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ παραδέχθηκε ότι αυτό το γκολ (αποδείχθηκε νικητήριο) μπήκε κατά τύχη.

Χρήστος Πουρής

Το φθινόπωρο του 2010 ο τερματοφύλακας του Α.Ο. Τρίκαλα είχε απασχολήσει τον αθλητικό Τύπο με την καταγγελία για απόπειρα δωροδοκίας από γνωστό του πρόσωπο, ώστε να έχει μειωμένη απόδοση στον αγώνα με τον Λεβαδειακό.

Στις 21 Νοεμβρίου ξαναπήρε τα φώτα της δημοσιότητας, εν προκειμένω για ευχάριστο λόγο, αφού σκόραρε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Αγροτικό Αστέρα.

Το είχε η μοίρα της ομάδας του Ευόσμου εκείνη την εποχή να δέχεται γκολ από τερματοφύλακα, καθώς όπως διαβάσατε λίγες αράδες νωρίτερα είχαν προηγηθεί οι Χρυσόστομος Μιχαηλίδης και Μιχάλης Παγούδης.

Ο Αγροτικός Αστέρας βρισκόταν μπροστά στο σκορ, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο σπεσιαλίστας Ιβάν Ρούσεφ σέντραρε και ο Πουρής εκτέλεσε με κεφαλιά σαν έμπειρος επιθετικός, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Αλέξης Κασμερίδης

Στη φάση των «32» του Κυπέλλου Ελλάδος τη σεζόν 2013-14, ο Λεβαδειακός που αγωνιζόταν στη Super League, έπεσε θύμα έκπληξης από τον Αστέρα Μαγούλας.

Αυτό που παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, όμως, είναι ο τρόπος με τον οποίο πραγματοποιήθηκε ο αποκλεισμός (εξ ου και η αναφορά στο σχετικό αφιέρωμα).

Στον πρώτο αγώνα που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της Ελευσίνας, ο Αστέρας κατάφερε να επικρατήσει 2-1 και 35 ημέρες αργότερα ήταν η ώρα της ρεβάνς επί βοιωτικού εδάφους.

Ο Λεβαδειακός είχε φτάσει σε σκορ πρόκρισης (3-1) μέχρι την τελευταία φάση του αγώνα, όταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Αλέξης Κασμερίδης πήρε θέση σέντερ φορ στην αντίπαλη περιοχή.

Το κακό για τους γηπεδούχους δεν ήταν ότι πήρε μόνο θέση αλλά και κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, μέσω της οποίας η μπάλα παραβίασε την εστία του Σεμπάστιαν Πρζιρόβσκι και ανέτρεψε τα δεδομένα!

Γεννάδιος Ξενοδόχοφ

«Λογάριαζαν χωρίς τον… Ξενοδόχοφ», ήταν η –αναμενόμενη και δικαιολογημένη- φράση που χρησιμοποιήθηκε σε αρκετά διαδικτυακά αθλητικά Μέσα την 28η Νοεμβρίου 2015.

Η ΑΕΛ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 1-0 από την Παναχαϊκή στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο και το ματς διένυε το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο γεννηθείς στην Τιφλίδα τερματοφύλακας προωθήθηκε από τη στιγμή που οι «βυσσινί» κέρδισαν κόρνερ και κυνηγούσαν το γκολ της ισοφάρισης.

Ένας συμπαίκτης του στον ΟΦΗ, ο Μανώλης Μονιάκης το εκτέλεσε, ο Ξενοδόχοφ κατάφερε να νικήσει τον Χρήστο Αθανασόπουλο και το 1-1 έγινε πράξη.

Αντί επιλόγου, ένας… πρόλογος. Ξεχωριστή αναφορά θα πρέπει να γίνει στον Δημήτρη Γάκη, ο οποίος υπερασπιζόμενος τα γκολπόστ του Παναιτωλικού, τσάκισε εκείνα των αντιπάλων. Μείνετε συντονισμένοι στο Sport-Retro.gr ή τη σελίδα στο Facebook.

*** Για περισσότερες σπορ ιστορίες LIKE στη σελίδα «Κάθε Κυριακή» στο Facebook και FOLLOW στο Instagram ***

*** Διαβάστε ΕΔΩ τα αφιερώματα της σελίδας «Κάθε Κυριακή» στο Sport-Retro.gr ***