Το πιο συναρπαστικό ντέρμπι Άρης-ΟΦΗ. Επτά γκολ αλλά χωρίς αντίκρισμα…

Ο Άρης και ΟΦΗ αποτελούν δύο από τις ομάδες που βάσει δυναμικής, επιτυχιών και κόσμου δεν «ταιριάζουν» στη Β’ Εθνική.

Δυστυχώς, αμφότεροι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν θα βρίσκονται στα μεγάλα σαλόνια ούτε την επόμενη σεζόν.

Όπως και να ‘χει, όμως, η αξία τους δεν μειώνεται και, βέβαια, η επικείμενη μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Με αφορμή αυτή τη μονομαχία, το Sport-Retro.gr θυμάται το πιο χορταστικό ντέρμπι Άρης-ΟΦΗ, που πραγματοποιήθηκε στις 16 Απριλίου 1989.

Μονομαχία στο Καυτανζόγλειο

Εν αντιθέσει με το 2017, το 1989 ο Άρης και ο ΟΦΗ διεκδικούσαν την έξοδο στο Κύπελλο UEFA μέσω της 4ης θέσης.

Ανάλογη φιλοδοξία είχε ο Ηρακλής και η πρωταθλήτρια ΑΕΛ, ενώ αντίθετα, ο ΠΑΟΚ είχε χάσει πολύτιμο έδαφος.

Η μονομαχία μεταξύ των Θεσσαλονικιών και των Κρητικών για την 28η αγωνιστική της Α’ Εθνικής διεξήχθη στο Καυτανζόγλειο Στάδιο, διότι ανακατασκευαζόταν η Θύρα 2 του Γηπέδου Χαριλάου.

Οι «κίτρινοι» του Αλκέτα Παναγούλια ήταν φαβορί, αφού ο προ διετίας Κυπελλούχος Ελλάδας ταξίδεψε με πολλές απουσίες αμυντικών.

Με 3 αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, οι δύο ομάδες ουσιαστικά έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί στη μάχη για την 4η θέση.

Όλα «μηδέν» και μουρμούρα

Υπό το βλέμμα μόλις 2.500 θεατών, ο Άρης δεν μπορούσε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν κυριαρχήσει στον χώρο του κέντρου με μπροστάρηδες του Νίκο Νιόπλια και Χάιμε Βέρα.

Ο Κώστας Μπατσινίλας, από την πλευρά του, έβαζε δύσκολα στους αμυντικούς των τυπικά γηπεδούχων, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να παραβιάσει την εστία του 19χρονου Χρήστου Καρκαμάνη.

Ο Κώστας Μουρατίδης, από την πλευρά του, βρέθηκε σε καλή θέση στο 12ο λεπτό, όμως το σουτ του κατέληξε απελπιστικά άουτ και το 0-0 παρέμεινε.

Οι μουρμούρες και οι αποδοκιμασίες έκαναν ολοένα και περισσότερο την εμφάνισή τους από τη στιγμή που ο Άρης δεν παρατάχθηκε στιβαρός στο πιο σημαντικό ματς της σεζόν.

Επτά γκολ σε ένα ημίχρονο!

Ο Γιουκούδης “γράφει” το 3-2

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο επεφύλασσε τρομερές συγκινήσεις και αρκετά γκολ, το πρώτο εκ των οποίων σημειώθηκε από τον Γιάννη Μαρινάκη στο 50’ (προηγήθηκε δοκάρι του Μπατσινίλα).

Ο ΟΦΗ του Ευγένιου Γκέραρντ, όμως, έκανε το λάθος να οπισθοχωρήσει, με συνέπεια ο Άρης να κερδίσει μέτρα και να προσεγγίσει αρκετές φορές τα καρέ του Κώστα Χανιωτάκη.

Καθοριστική υπήρξε η κίνηση του Παναγούλια να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Δημήτρη Μπουγιουκλή, καθώς από πάσα του στο 67’, ο Αντώνης Γιουκούδης ισοφάρισε με ψύχραιμο πλασέ.

Οι συνεχείς προωθήσεις του Ντίνου Κούη έδιναν ώθηση στον Άρη και στο 71’ ο «ανεβασμένος» Βασίλης Δημητριάδης ανέτρεψε τα δεδομένα με κεφαλιά-ψαράκι.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 76ο λεπτό, ο Καρκαμάνης έχασε την μπάλα από τα χέρια του έπειτα από κόρνερ του Ρόρι Παπαβασιλείου και ο Γιάννης Μαρινάκης ζευγάρωσε τα γκολ του.

Ο τραυματισμός του Κούη στο γόνατο άγχωσε περισσότερο τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι όμως ανέκτησαν το προβάδισμα στο 81’ με πέναλτι του Γιουκούδη και πήραν σαφές προβάδισμα στο 88’ με πλασέ του νεοεισελθόντος Πετράκη (πρώτο του γκολ στην Α’ Εθνική).

Ο Πετράκης “γράφει” το 4-2

Ο ΟΦΗ είπε την τελευταία λέξη με πέναλτι του Βέρα στο 90ό λεπτό, ωστόσο αυτό το γκολ διαμόρφωσε απλά το τελικό 4-3 υπέρ του Άρη.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΑΡΗΣ (Αλκέτας Παναγούλιας): Καρκαμάνης, Μουστακίδης, Πατσιαβούρας, Τζόλας, Κούης (72’ Πετράκης), Μίλερ, Γιουκούδης, Λημνιάτης, Δημητριάδης, Οικονομίδης, Μουρατίδης (46’ Μπουγιουκλής).

ΟΦΗ (Ευγένιος Γκέραρντ): Χανιωτάκης, Π. Μαρινάκης, Βλαστός, Παπαβασιλείου, Πατεμτζής, Ίσις, Βέρα, Καραβίδας (70’ Χαραλαμπίδης), Μπατσινίλας, Νιόπλιας, Γ. Μαρινάκης.

Διαιτητής: Φιλιππίδης. Βοηθοί: Μάνθος, Κοττίκας.

«Ανυπόφορο το α’ ημίχρονο»

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχαν οι δηλώσεις του Αλκέτα Παναγούλια στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς του Καυτανζογλείου.

«Θέλω να πω ότι το α’ ημίχρονο από πλευράς Άρη τουλάχιστον, ήταν και δύσκολο και ανυπόφορο. Και λέω ανυπόφορο γιατί γνωρίζαμε ότι ο κόσμος πήγε προκατειλημμένος για να εκδηλώσει τη δυσαρέσκειά του προς την ομάδα.

Αντιμετωπίσαμε δύο αντιπάλους: Τις φωνές του κόσμου και τον ΟΦΗ, που νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

Εκείνο που μένει και με ευχαριστεί ιδιαίτερα είναι ότι ο Άρης σε ένα ημίχρονο έβαλε τόσα γκολ όσα δεν έβαλε σχεδόν σε τρία ή τέσσερα παιχνίδια. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα υποβάλλω την έκθεσή μου στη διοίκηση, τώρα που ξέρω όλα τα παιδιά του Άρη», είπε μεταξύ άλλων ο αείμνηστος προπονητής.

Στο ίδιο μήκος κυμάνθηκαν και οι δηλώσεις του γενικού αρχηγού της κρητικής ομάδας Παντελή Μυριοκεφαλιτάκη!

«Πιστέψτε με, μου προξένησαν εντύπωση οι αποδοκιμασίες των φιλάθλων του Άρη που είχαν στόχο τους παίκτες του Άρη. Νομίζω ότι έτσι δεν βοηθούν την ομάδα. Μια ομάδα νεανική και με μέλλον. Ακόμη η ομάδα χρειάζεται βοήθεια και όχι αποδοκιμασίες. Ειλικρινά έμεινα έκπληκτος», σχολίασε μεταξύ άλλων.

Ο Ευγένιος Γκέραρντ, από την πλευρά του, επεσήμανε: «Στο β’ ημίχρονο έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι που πρέπει να ευχαρίστησε τον κόσμο, αφού είχε 7 γκολ και πολλές καλές φάσεις. Δεχθήκαμε 4 γκολ για δύο λόγους: Πρώτον γιατί καμιά ομάδα δεν μπορεί να παίξει με δύο μόνο κλασικούς αμυντικούς και δεύτερον γιατί μετά το 1-0 γυρίζανε πολύ πίσω οι παίκτες του κέντρου και έδωσαν την πρωτοβουλία στον Άρη».

Να σημειωθεί ότι ο Άρης κατέγραψε νίκη με 4-3 είτε ως γηπεδούχος είτε ως φιλοξενούμενος για πρώτη φορά από καταβολής Α’ Εθνικής, κι ενώ είχε δώσει 957 αναμετρήσεις.

Η ουσία, όμως, είναι ότι ούτε οι Θεσσαλονικείς ούτε οι Κρητικοί κατάφεραν να καταλάβουν την 4η θέση, η οποία έδινε το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Ηρακλής βγήκε νικητής από αυτήν την κούρσα, ενώ ο ΟΦΗ επικράτησε 3-1 της ΑΕΛ σε αγώνα μπαράζ για την 5η θέση.

*Οι φωτογραφίες προέρχονται από την εφημερίδα “Θεσσαλονίκη”

Στους δύο τρίτος… χωρεί: Η πρώτη μονομαχία ΑΕΚ-ΠΑΟΚ είχε και… ολίγη από Άρη!