Το τρομερό ανάποδο ψαλίδι του 35χρονου Πελέ

10 Αυγούστου 1976

Ο Τζιόρτζιο Κινάλια σημείωσε 5 γκολ και κατέγραψε 2 ασίστ στην εκκωφαντική εντός έδρας νίκη των Νιου Γιορκ Κόσμος επί των Μαϊάμι Τόρος με 8-2.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο αείμνηστος Ιταλός επιθετικός τραυματίστηκε στην αριστερή κνήμη και το ιατρικό τιμ υποχρεώθηκε να του κλείσει την πληγή με 3 ράμματα.

Αυτό το χτύπημα δεν τον πτόησε, αφού στο 28’ άνοιξε λογαριασμό και από το 73’ μέχρι το 90’ πέτυχε καρέ, έφτασε τα 19 γκολ στην κανονική διάρκεια και έγινε ο αρχισκόρερ των Νιου Γιορκ Κόσμος σε μία σεζόν (σ.σ. ο… προκάτοχος Ράντι Χόρτον είχε βάλει 16 συνολικά το 1971).

«Ποιος πόνος; Τα πάντα πέρασαν μετά το πρώτο γκολ. Δεν μπορείς να βάλεις 5 γκολ σε ένα ματς στην Ιταλία. Έχω χάσει την πρωτοπορία στο σκοράρισμα από τον Ντέρεκ Σμέθερστ και αυτό με τρελαίνει», είπε μετά το ματς του «Γιάνκι Στέντιουμ» o Κινάλια.

Αυτή η εκπληκτική εμφάνιση του πρώην άσου της Λάτσιο επισκίασε ένα από τα πιο όμορφα γκολ του θρυλικού Πελέ και το Sport-Retro.gr φροντίζει να… αποκαταστήσει την τάξη.

Το «μαύρο διαμάντι» διένυε τη δεύτερη σεζόν του στις ΗΠΑ, έπειτα από 19 με τη φανέλα της Σάντος, και ήδη είχε σημειώσει 10 γκολ μέχρι την αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας κόντρα στους Μαϊάμι Τόρος.

Μόλις στο 2ο λεπτό έβαλε το 11ο και μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου είχε φτάσει την ντουζίνα με ένα τρομερό ανάποδο ψαλίδι, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν φανέρωνε ότι σε 2,5 μήνες θα έκλεινε τα 36 του.

«Γκολ σαν αυτό δεν μπαίνουν συχνά. Νομίζω ότι ήταν το 6ο πανομοιότυπο της καριέρας μου», δήλωσε μετά το ματς ο εμπνευστής αυτής της μαγικής προσπάθειας.

Σίγουρα αυτά που έχουν καταγραφεί είναι μόλις τρία: αυτό με το Βέλγιο στις 6 Φεβρουαρίου 1965, εκείνο με τη Χιλή στις 16 Ιανουαρίου 1971 και τέλος αυτό που μπορείτε να δείτε ακριβώς από κάτω.

Αργότερα, ο Πελέ δήλωσε σε ντοκιμαντέρ ότι μέχρι τη 10η Αυγούστου 1976 είχε σημειώσει 4 ή 5 γκολ με ανάποδο ψαλίδι.

«Ο Πελέ ήταν πολύ χαρούμενος που αυτό το γκολ μπήκε στις ΗΠΑ. Αποτελεί, πραγματικά, ένα ιστορικό γεγονός για το αμερικανικό ποδόσφαιρο», είχε δηλώσει σχετικά ο αείμνηστος Ζούλιο Μαζέι, ο τότε βοηθός προπονητή των Νιου Γιορκ Κόσμος και ο άνθρωπος που είχε φέρει τον Βραζιλιάνο στη Νέα Υόρκη.

Χρόνια Πολλά στον «ατακαδόρο» Ρομάριο. Δεν έχει πει και λίγα…