Η μέρα που το fair play δεν έμεινε μόνο στα λόγια χάρη στον Αρσέν Βενγκέρ

Η φιλοσοφία του Αρσέν Βενγκέρ δεν αλλάζει από ένα ματς ή από ένα αποτέλεσμα. Συμφωνείς ή διαφωνείς μαζί του σε αυτό το γεγονός οφείλει να παραδεχτεί κανείς πως είναι μοναδικός. Έχει κάνει κάτι πριν 19 χρόνια χωρίς προηγούμενο δείχνοντας σε όλους πως το fair play δεν πρέπει να μένει στα λόγια.

Πιο συγκεκριμένα, ο αγώνας αφορούσε στον έκτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας και η Άρσεναλ διασταύρωνε τα ξίφη της με τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στις 13 Φεβρουαρίου 1999.

Στο 76ο λεπτό οι “κανονιέρηδες” σκόραραν και πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 2-1. Μετά το τελικό σφύριγμα, ο Αρσέν Βενγκέρ ανακοίνωσε πως η ομάδα του θα ήταν πρόθυμη να ξαναπαίξει το ματς! Ο λόγος σχετιζόταν με τον τρόπο που επιτεύχθηκε το νικητήριο γκολ.

Η Σέφιλντ είχε ισοφαρίσει με κεφαλιά του Μαρσέλο στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει προβάδισμα με τον Πατρίκ Βιεϊρά στο πρώτο μέρος. Οι «λεπίδες» αισιοδοξούσαν πως θα μπορούσαν να πάρουν την ισοπαλία και να οδηγήσουν το ζευγάρι σε επαναληπτικό στην έδρα τους, στο «Μπράμαλ Λέιν», καθώς το ματς βρισκόταν στο τελευταίο τέταρτο της κανονικής του διάρκειας.

Τότε ο Λι Μόρις έπεσε στην περιοχή της Άρσεναλ. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Άλαν Κέλι πέταξε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στον συμπαίκτη του. Υπήρξε καθυστέρηση πολλών λεπτών εξαιτίας αυτού του περιστατικού.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με ένα πλάγιο της Άρσεναλ, όπου ο Ρέι Πάρλουρ πέταξε την μπάλα προς την περιοχή της Σέφιλντ. Ο Νιγηριανός διεθνής Κανού που μάλιστα πραγματοποιούσε ως αλλαγή το ντεμπούτο του με την Άρσεναλ, έτρεξε προς τη μπάλα και σέντραρε. Ο ξεμαρκάριστος Μαρκ Όφερμαρς την έστειλε στα δίχτυα.

Ο διαιτητής Πίτερ Τζόουνς αισθάνθηκε πως δεν είχε άλλη επιλογή από το να κατακυρώσει το γκολ. Άλλωστε, πουθενά δεν αναφέρεται πως ένα γκολ που σημειώνεται με αυτό τον τρόπο αντιβαίνει τους κανονισμούς.

Οι παίκτες της Σέφιλντ ήταν έξαλλοι και κυνηγούσαν τον ρέφερι σε όλο το γήπεδο για να διαμαρτυρηθούν. Ο προπονητής της ομάδας, Στιβ Μπρους, προσπάθησε να πάρει την ομάδα του από το γήπεδο και χρειάστηκε να περάσουν αρκετά λεπτά για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Όταν το παιχνίδι συνεχίστηκε, η Άρσεναλ πήρε τη νίκη με 2-1 μέσα σε αυτή την τεταμένη ατμόσφαιρα. Ο Βενγκέρ μπορούσε να σφυρίξει αδιάφορα και να ξεμπερδεύει. Άλλωστε με την Τότεναμ το 1996 και εναντίον της Μπλάκμπερν Ρόβερς το 1997 είχε δεχτεί ακριβώς ίδιο γκολ που και μέτρησε και δεν άνοιξε ρουθούνι!

Ωστόσο δεκαπέντε λεπτά μετά τη λήξη του αγώνα, ο Αλσατός ξάφνιασε όλο τον κόσμο με μία δήλωση που θα έμενε ιστορική και δεν είχε προηγούμενο! Όταν πήραμε στο ραδιόφωνο του “ΣΠΟΡ FM” την πληροφορία, μέσω κάποιου συναδέλφου που έμενε στην Αγγλία (σε εποχές προ internet και χωρίς ευκολία διασταύρωσης) φάνηκε υπερβολικό να έχει συμβεί και θυμάμαι πως το μετέδωσα στην εκπομπή που έκανα τότε κάθε Σάββατο απόγευμα το “Ελλάδα καλεί Ευρώπη” τονίζοντας πως ίσως να μην έχει αποδοθεί σωστά η φράση!

Τι είχε πει που έμεινε ιστορικό; «Προσφερθήκαμε να διεξαχθεί και πάλι ο αγώνας στο “Χάιμπουρι”. Είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε από την πλευρά μας. Προσπαθούμε να διορθώσουμε ένα λάθος. Τόσο ο Κανού, όσο και οι υπόλοιποι είμαστε πολύ στενοχωρημένοι με ό,τι συνέβη». Αμηχανία σε όλους ακόμη και στο BBC που κάλυπτε τον αγώνα…

Η αγγλική ποδοσφαιρική ομοσπονδία βρέθηκε σε άβολη θέση. Κάτι ανάλογο δεν είχε ξανασυμβεί και φυσικά έπρεπε να δημιουργήσει δεδικασμένο. Πρυτάνευσε όμως η κοινή λογική και έκανε αποδεκτό το αίτημα του Αρσέν Βενγκέρ, αν και κάποιοι διαφωνούσαν. Ακόμη και η FIFA εξέφρασε τις αμφιβολίες της για το αν ο αγώνας θα έπρεπε να επαναληφθεί και υπήρχε αγωνία για την οριστική απόφαση.

Τελικά η παγκόσμια ομοσπονδία, αν και από τη φύση της αρτηριοσκληρωτική, συμφώνησε με τον όρο οι δύο σύλλογοι να υπογράψουν μία συμφωνία βάσει της οποίας ο νικητής του αγώνα θα προκρινόταν στην επόμενη φάση. Παράλληλα, τόνισε πως τα έσοδα του αγώνα θα έπρεπε να δοθούν ως δωρεά για φιλανθρωπικό σκοπό.

Σύμφωνα με τη FIFA, ένα ματς μπορεί να επαναληφθεί μόνο αν ο διαιτητής υποπέσει σε σφάλμα στην εφαρμογή των κανονισμών και στην προκειμένη περίπτωση δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο.

Για την ιστορία ο αγώνας ξανάγινε, η Άρσεναλ επικράτησε στον επαναληπτικό της Σέφιλντ με το ίδιο σκορ 2-1. Ο Βενγκέρ πήρε το βραβείο fair play, αλλά επί της ουσίας πήρε και τα εύσημα από κάθε ουδέτερο που θέλει να βλέπει τα παιχνίδια να κρίνονται μέσα στο αγωνιστικό χώρο.

H διαχρονική του φιλοσοφία για το πώς πρέπει να παίζεται το ποδόσφαιρο και εκείνη η τεράστια κίνηση που έκανε τον κατατάσσει ψηλά στις συνειδήσεις, πάνω από τίτλους που πήρε στην καριέρα του και δεν είναι λίγοι.

Γιατί τόλμησε να πάει κόντρα ακόμα και στους δικούς του οπαδούς που θεωρούσαν παρακινδυνευμένο να ξαναγίνει το ματς σε μία ήδη βεβαρημένη περίοδο από αγώνες. Αλλά ο Αλσατός δίδαξε ήθος στην πράξη και όχι στα λόγια…