O λογαριασμός «NickGalis Archive» στο YouTube προσέφερε ακόμη ένα μπασκετικό κειμήλιο, ανήμερα της επετείου ενός αξέχαστου αγώνα.

Στις 4 Απριλίου 1984, δηλαδή πριν από 35 ολόκληρα χρόνια, ο Ιωνικός Νικαίας υποδέχθηκε τον Άρη στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πριν απ’ αυτό η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη είχε νικήσει με 85-84 τον Μίλωνα Νέας Σμύρνης, με 108-67 τον Κολοσσό Ρόδου και με 87-80 τον Πανιώνιο.

Εκείνη του Νίκου Γκάλη, από την πλευρά της, είχε σαρώσει με 106-79 τον Νέστορα Θεσσαλονίκης, είχε επιβληθεί με 75-62 του Σπόρτιγκ και είχε επικρατήσει 86-81 του Γ.Σ. Λάρισας, ο οποίος στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει τον Ολυμπιακό με 75-74.

Ο έρωτας του Ιωνικού Νικαίας με την Ευρώπη ήταν «πλατωνικός»

Ο πρωταθλητής του 1983 και μετέπειτα κυρίαρχος του ελληνικού μπάσκετ Άρης επικράτησε 102-98 στη Νίκαια και προκρίθηκε στον περίφημο τελικό «των ξυρισμένων κεφαλιών», όπου έχασε 74-70 από τον ΠΑΟΚ.

Στο παρακάτω video που από την 4η Απριλίου 2019 κοσμεί το διαδίκτυο, υπάρχει το β’ ημίχρονο (μόνο αυτό μεταδόθηκε) του β’ ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας της σεζόν 1983-84.

Η μεταγραφή του Παναγιώτη Γιαννάκη στον Άρη

Είναι η πρώτη φορά που ο Παναγιώτης Γιαννάκης εμφανίζεται σε πλάνα της εποχής με τη φανέλα του Ιωνικού Νικαίας.

Επίσης, αυτό το ματς ήταν το τελευταίο που ο «δράκος» τέθηκε αντιμέτωπος με τον μετέπειτα «Διόσκουρο» σε Άρη και Εθνική ομάδα Νίκο Γκάλη.

Το α’ ημίχρονο διήρκεσε 55 ολόκληρα λεπτά με τις διακοπές, λόγω των 32 φάουλ που υπέπεσαν οι δύο ομάδες (σ.σ. 15 οι γηπεδούχοι, 17 οι φιλοξενούμενοι).

«Νίκαια, μπορείς-μπορείς να προκριθείς» και «εσείς εδώ κι εμείς στον τελικό», φώναζαν συχνά-πυκνά οι φίλοι του Ιωνικού, όμως ως γνωστόν, ο Γκάλης ήταν ασταμάτητος…

Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 9 πόντους διαφορά (σ.σ. 55-53 το σκορ ημιχρόνου), προτού ο Άρης πάρει τα ηνία του αγώνα μετά το 6ο λεπτό στο β’ μέρος.

Η αποβολή του Γιάννη Γουργιώτη αποδυνάμωσε περισσότερο τον Ιωνικό, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 82-71 λίγα δευτερόλεπτα μετά το 10′.

Μάλιστα, ο έλεγχος χάθηκε, όταν ο διαιτητής Σάββας Λόρτος έδωσε τεχνική ποινή στον Λάκη Τσικίμη κι εκείνος του επιτέθηκε, προτού επέμβουν οι συμπαίκτες του και οι αστυνομικοί για να τον συγκρατήσουν!

Ο Ιωνικός έριξε τη διαφορά μετά το 83-93, έκανε το 89-94 και το 91-96, όμως ο Νίκος Φιλίππου πήρε το ριμπάουντ μετά από δικό του άστοχο σουτ, ευστόχησε στα 55′ και με το σκορ στο 91-98, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δουβής-Λόρτος

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Λάκης Αναστασιάδης): Γιαννάκης 32, Αλεξανδρίδης 20, Σαρανταένας 12, Περτέσης 9, Τσικίμης 8, Καλαφατάκης 6, Πετρίδης 5, Γουργιώτης 4, Νυδριώτης 2.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Ιωαννίδης): Γκάλης 48, Φιλίππου 16, Ρωμανίδης 12, Σταμάτης 10, Νικήτας 8, Τσαχτάνης 4, Δοξάκης 3, Κοκολάκης 1.