Με αφορμή την επικείμενη αναμέτρηση μεταξύ της Σάλκε και της Λεβερκούζεν για την 7η αγωνιστική της Bundesliga, το Sport-Retro.gr θυμάται τη φορά που… έσπασε το κοντέρ παραγωγικότητας.

Ο χρόνος γυρίζει στις 11 Φεβρουαρίου 2006, όταν οι «βασιλικοί μπλε» και οι «ασπιρίνες» μάχονταν με φόντο την 3η θέση που οδηγούσε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Μίρκο Σλόμκα, τεχνικός της Σάλκε, επανέφερε στα χαφ τον Κρίστιαν Πόουλσεν, ο οποίος εξέτισε την ποινή του, ενώ προτίμησε τον Σόρεν Λάρσεν αντί του Έμπε Σαντ στο πλευρό του Κέβιν Κουράνι.

Ο Μίχαελ Σκίμπε, από την πλευρά του, δεν είχε κανένα λόγο να «πειράξει» το αρχικό του σχήμα από τη στιγμή που είχε ξεπεράσει με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ στο προηγούμενο ματς (4-0 το σκορ).

To ξεκίνημα της Σάλκε ήταν εντυπωσιακό, αφού σε 34 λεπτά είχε βάλει ήδη 3 γκολ και, παράλληλα, τις βάσεις για τη νίκη, υπό το βλέμμα 61.524 θεατών που είχαν κατακλύσει τη «Βέλτινς Αρίνα» του Γκελζενκίρχεν.

Από βολέ του τερματοφύλακα Φρανκ Ροστ στο 9ο λεπτό, ο Λάρσεν βγήκε νικητής στην εναέρια μονομαχία με τον Αχμέντ Μαντουνί, πρόλαβε τον Κάρστεν Ραμέλοφ, πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό τον Χανς-Γιεργκ Μπουτ και άνοιξε το σκορ.

Στην επόμενη φάση ο Μαρσέλο Μπορντόν απέκρουσε σχεδόν πάνω στη γραμμή την προβολή του συμπατριώτη του Άθιρσον και η Λεβερκούζεν έχασε «χρυσή» ευκαιρία για να απαντήσει άμεσα.

Ένα μονοκόμματο, σαδιστικό σουτ του Μλάντεν Κρστάγιτς στο 17ο λεπτό διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων και υποχρέωσε τον νυν ομοσπονδιακό τεχνικό της Ελλάδας να αντικαταστήσει τον Άθιρσον με τον Πολ Φράιερ στο 29’ (σ.σ. ο Βραζιλιάνος δεν έδωσε καν το χέρι του στον Γερμανό).

Η αλλαγή αυτή δεν βελτίωσε, αρχικά τουλάχιστον, την εικόνα της Λεβερκούζεν, καθώς στο 34ο λεπτό ο Ραφίνια σέντραρε από δεξιά και ο επερχόμενος Ζλάταν Μπαϊράμοβιτς έγραψε το 3-0 με καρφωτή κεφαλιά.

Η συνέχεια, πάντως, ανήκε στη Λεβερκούζεν, η οποία ξαναμπήκε στο κόλπο με κεφαλιά του Αντρέι Βορονίν στο 40’ και νέα κεφαλιά του μετέπειτα άσου του ΠΑΟΚ Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ στο 50’.

Στο ενδιάμεσο (46’) ο Σκίμπε είχε προβεί σε δεύτερη αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Ραμέλοφ με τον Γιάτσεκ Κρζίνοβεκ, προκειμένου να φρεσκάρει τη μεσαία γραμμή των φιλοξενούμενων.

Ήδη το ματς επεφύλασσε 5 γκολ σε 50 λεπτά, ωστόσο η εξέλιξη έγινε ακόμη πιο συναρπαστική, ασχέτως αν ο Κουράνι στο 55’ (λάθος αντίδραση του Μπουτ) και ο Λάρσεν στο 63’ επανέφεραν το προβάδισμα των 3 τερμάτων για τη Σάλκε.

Ο Βορονίν απάντησε στην επόμενη φάση με τρομερό σουτ και ο Κρζίνοβεκ (σ.σ. μετέπειτα μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού) μείωσε σε 5-4 στο 70ό λεπτό!

Η Σάλκε, πάντως, δεν έδειχνε διατεθειμένη να χάσει βαθμούς σε ένα ματς που προηγήθηκε 2 φορές με 3 γκολ διαφορά και αυτό αποδείχθηκε στο 76ο λεπτό, όταν ο Λίνκολν έγινε ο 8ος διαφορετικός σκόρερ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Τελικά η ομάδα του Μίρκο Σλόμκα ανέκτησε για τρίτη φορά το προβάδισμα των 3 τερμάτων (σκόρερ ο Γκέραλντ Ασαμόα με ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά στο 81’), μόνο που τώρα ήταν η φαρμακερή.

Η Σάλκε προερχόταν από μηδέν γκολ κόντρα σε Ντόρτμουντ και Γκλάντμπαχ, όμως έβαλε 7 σε μία συνδιεκδικήτρια της πολυπόθητης 3ης θέσης.

Εν τέλει, το Αμβούργο έμελλε να τερματίσει πίσω από την πρωταθλήτρια Μπάγερν και τη Βόλφσμπουργκ, οι «βασιλικοί μπλε» κατέλαβαν την 4η θέση και η Λεβερκούζεν την 5η.

Οι συνθέσεις και το video του αξέχαστου αυτού αγώνα:

ΣΑΛΚΕ (Μίρκο Σλόμκα): Ροστ, Ραφίνια, Μπορντόν, Κρστάγιτς, Κομπιασβίλι, Πόουλσεν, Ερνστ, Μπαϊράμοβιτς (84’ Μπένις), Λίνκολν, Κουράνι (74’ Ασαμόα), Λάρσεν (80’ Σαντ).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Μίχαελ Σκίμπε): Μπουτ, Ζουάν, Ραμέλοφ (46’ Κρζίνοβεκ), Μαντουνί, Σνάιντερ, Ρόλφες, Στένμαν, Βορονίν, Μπαρνέτα (83’ Φριτς), Άθιρσον (29’ Φράιερ), Μπερμπάτοφ.